3p

Földbe áll a magyar gazdaság? Okozhat földrengést az amerikai elnökválasztás? Mire lesz elég a kormány akcióterve?
Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdász-szociológustól!

2024. október 31. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A februári 8,3 százalékos hazai éves fogyasztóiár-index a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) 38 tagállama közül csak hét mutatójánál volt alacsonyabb. Az OECD legfrissebb jelentése ugyanakkor alátámasztja mind a benzin-, mind az élelmiszerár-stop indokoltságát.

Tizenöt éves csúcsra szaladt a magyar infláció februárban, éves értéke 8,3 százalék lett – számoltunk be a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hivatalos adatáról. Azóta már tudjuk, hogy a márciusi még ennél is magasabb lehet, a Magyar Nemzeti Bank feltételezése szerint akár 9 százalék is. Hogy mennyire pontos e prognózis, arról április 8-án kapunk választ, aznap teszi közzé ugyanis a KSH a múlt havi fogyasztóiár-indexet.

Kevés ország pénze romlott annyira, mint a magyaré. Fotó: Mfor
Kevés ország pénze romlott annyira, mint a magyaré. Fotó: Mfor

Egyelőre azonban még maradjunk a februári inflációnál. Már csak azért is, mert a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) most tette közzé, 38 tagállamában hogyan alakult az éves fogyasztóiár-index. Az adatok egyebek mellett számunkra is több dolgot alátámasztanak.

A legfontosabb, hogy megerősítik azt az általános érzetünket, miszerint a magyar infláció mennyire is magas. A 8,3 százalékos értéknél nagyobbat ugyanis a 37 másik országból mindössze 7 produkált:

  • Lengyelországban 8,5
  • Lettországban 8,7
  • Szlovákiában 9
  • Csehországban 11,1
  • Észtországban 12
  • Litvániában 14,2
  • Törökországban 54,4

százalékos volt a pénzromlás 2022 második hónapjában.

Érdekesség, hogy a számok alapján megállapítható, két régióban lódult meg az infláció: a balti államok és a Visegrádi Négyek tagállamaiban. Mellettük „csak” a törököknél magas a fogyasztóiár-index, de ott kiugróan és speciális okokból, amelynek részletezésébe – nevezetesen az Erdogan-kormány szokatlan gazdaságpolitikája – most nem mennénk bele.

Mindenesetre az még rögzíthető – ami már a nyolcadik helyezésünkből persze kikövetkeztethető –, hogy a magyar infláció a 7,7 százalékos OECD-átlagot is veri.

Érdemes megnézni még további két, a szervezet által szintén közzétett két tételt, az élelmiszerekét és az energiáét.

Az élelmiszerárak terén még rosszabb volt Magyarország pozíciója, mint a head inflációnál: a 11,4 százalékos februári mutató a hetedik legmagasabb volt a 38 OECD-ország között. Ez alátámasztja az Orbán-kormány döntését, miszerint február 1-jétől május 1-éig stopolta hatféle élelmiszer áremelkedését (a februári inflációs adatban ennek hatása még csak kevésbé tompítva jelent meg). Itt az OECD-átlag 8,6 százalék lett.

Homlokegyenest más a helyzet az energiaáraknál, azok ugyanis csak öt országban voltak alacsonyabbak a 13,2 százalékos magyar mutatónál. Ez pedig a kormány már tavaly november 15-étől ketyegő benzinár-stopjának köszönhető. Csak érzékeltetésül: az OECD 38 tagállamában átlagban szinte pontosan kétszer nagyobb mértékben drágult az energia: 26,6 százalékkal.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!