3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Tizenöt évvel ezelőtt álmodozók azt a célt tűzték ki maguk elé, hogy a nap hőjét felhasználó erőművük azonos költségen termeljen áramot a szénerőművekkel. Az álom megvalósult.

Az akkumulátorok legkülönbözőbb fajtái a mobiltelefonokba és a laptopokba való kicsiktől, az autókban használt nagyobbakon át a zöldenergiát termelő létesítmények ipari méretű áramtároló eszközeiig kulcsszerepet fognak játszani a klímacélok elérésében – írta a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) az ezzel kapcsolatos jó hírekről beszámoló tanulmányában, amelyről a Popular Science magazin számolt be.

Nagyot léptek előre a napelemek
Nagyot léptek előre a napelemek
Fotó: Depositphotos

A lítium-ionos akkumulátorok ugyan először a hordozható elektronikai eszközökben jelentek meg, ma már nem ez a legfőbb felhasználási területük. Az IEA adatai szerint 2023-ban az akkumulátorok iránti kereslet 90 százaléka az energiaszektor felől jött. A lítium-ion akkumulátorok piaca tízszer akkorára nőtt, mint nyolc éve, 2016-ban volt. Eközben a gyártásukkal kapcsolatos költségek 90 százalékkal csökkentek 15 év alatt, azaz 2009 óta. Ezzel az akkumulátorokkal kapcsolatos kiadások estek a legnagyobb tempóban az elmúlt időszakban az energiaszektorban. Ez máris meglátszik az elektromos autók árának fokozatos mérséklődésében, ám van egy ennél jelentősebb változás is.

A napelemes áramtermelést akkumulátorokkal párosítva immáron olyan áron lehet elektromos energiát előállítani Indiában, amilyenen ugyanebben az országban a szénerőművek termelnek – mondta Fatih Birol az IEA vezérigazgatója. Szerinte az így termelt zöldáram néhány év múlva olcsóbb lesz a szénerőművek költségénél Kínában és a gázerőművek áramáránál az USA-ban.

Ezek az adatok azért számítanak kisebb csodának, mert az áramtermelésben a szénerőművekkel termelt elektromos áram árát tekintik sztenderdnek. Ez a cikk szerint nagyjából kilowattóránként 10 dollárcent, azaz nagyjából 36 forint. A nap- vagy a szélenergia nemrégen még fényévnyi távolságra volt ettől. Az IEA szerint ez a változás reményt ad arra, hogy az ENSZ céljaival összhangban háromszorosára nőjön a zöldenergia-termelés a világon 2030-ra. Ehhez az áramtárolási kapacitásnak a jelenlegi hatszorosára kellene nőnie, ami évi 25 százalékos tempót feltételez.

Az IEA arra számít, hogy az akkumulátorgyártás fejlődésének köszönhetően a lítium-ion akkuk előállításának költsége 40 százalékkal csökkenhet 2024 és 2030 között. Emellett szükség van a gyártókapacitások növelésére, az eltérő nyersanyagokból, különböző módon gyártható akkumulátorfajták elterjesztésére és a használt akkumulátorokban lévő nyersanyagokat visszanyerő hulladékfeldolgozó ipar kiépítésére.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!