3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A koronavírus-járvány felpörgése előtti egyik utolsó gazdasági statisztikai adatot tette közzé a KSH csütörtökön: ez a magyar építőipar februári teljesítményéről szól. Eszerint a második hónapban az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 2,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit - a szerződések állománya azonban jóval a 2019-es szint alatt van.

A koronavírus-járvány miatt kialakult gazdasági folyamatok hatása ebben az időszakban még nem jelentkezett - írja jelentésében a KSH. Mindkét építményfőcsoport termelése emelkedett: az épületeké 1,6, az egyéb építményeké 4,2 százalékkal. Februárban ipari épületeken, útépítéseken és vasútfelújításokon végeztek nagy értékű munkákat.

A KSH grafikonja a 2015-ös havi átlaghoz hasonlítva mutatja be az építőipari termelés szintjének alakulását:

Jóval kisebb az építőipar szerződésállománya, mint egy éve

A kilátások már februárban sem voltak olyan fényesek: a megkötött új szerződések volumene ugyan 2,7 százalékkal emelkedett, de ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 7,8 százalékkal csökkent egy év alatt, az adatot az egyéb építmények építésére vonatkozó szerződések 16,2 százalékos éves emelkedése fordította pluszba.

Az építőipari vállalkozások február végi szerződésállományának volumene 15,2 százalékkal elmaradt a 2019. február végitől. Az épületek építésére vonatkozó szerződések volumene 9,8 százalékkal nőtt, az egyéb építményeké 25,7 százalékkal csökkent.

Januárhoz képest sikerült valamit javulni

Miután januárban közel két év után először csökkent az építőipari termelés éves összehasonlításban, az idei kumulált (január-februárt összegző) adatok csak minimális, 0,2 százalékos emelkedést mutatnak a tavalyi év azonos időszakához képest. A gyenge januárinál viszont jobb lett a februári teljesítmény: a szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján az építőipar termelése a januárihoz mérten 6,1 százalékkal nőtt.

A folytatás jóval nehezebb lehet: ahogy korábban írtuk, az ipari beruházások mellett a szálloda és az irodaépítések területén is megkongatták a szakértők a vészharangot. Szerintük a koronavírus terjedése az építőipart és az ingatlanfejlesztőket is komoly kihívások elé állítja. A szektorban hosszabb ideje meglévő kapacitáshiányt és a teljesítési határidők elhúzódását jó eséllyel tovább növeli majd a járvány terjedése. A Kapolyi Ügyvédi Iroda szerint a nagy irodaházak, ipari épületek, szállodák építésével kapcsolatos projektek azért lehetnek különösen kitéve veszélyeknek, mert jelentős létszámú munkaerőt foglalkoztatnak, illetve a kivitelezéshez számos esetben külföldről behozott építőanyagokat, eszközöket használnak fel.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!