A Központi Statisztikai Hivatal szerint 2020. márciusban a kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene a nyers adat szerint 4,4, naptárhatástól megtisztítva 3,5 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 12,7, a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 0,5 százalékkal nőtt, az üzemanyag-kiskereskedelemben 16,7 százalékkal csökkent az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene. Ez hároméves mélypontnak felel meg.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben az élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 15, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 4,8 százalékkal bővült.
A nem élelmiszer-kiskereskedelmen belül növekedtek az eladások
- a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszer- (38 százalék),
- alamint az iparcikk jellegű vegyes üzletekben (0,9 százalék).
A forgalom volumene csökkent
- a textil-, ruházati és lábbeli- (–51 százalék),
- a használtcikk- (–26 százalék),
- a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikk- (–14 százalék),
- valamint a bútor-, műszakicikk-üzletekben (–9,3 százalék).
Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 7,9 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 41 százalékkal emelkedett, folytatva az évek óta tartó bővülést.
Az országos kiskereskedelmi üzlethálózat, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalma folyó áron 1045 milliárd forint volt.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője elmondta, hogy az élelmiszereknél látható kiemelkedő forgalombővülés a járvány miatti felvásárlásoknak köszönhető. „A nem élelmiszereknél látható lassulás a boltbezárásokkal is magyarázható. A nem élelmiszerek közé tartoznak a tartós fogyasztási cikkek, például háztartási gépek, számítógépek, és az elmúlt években ezek húzták fel a kiskereskedelmi forgalmat. A nem élelmiszerek között azonban jelentős szórás látható, ruházati termékek esetében például a forgalom volumene 51 százalékkal esett vissza, a könyv-, újság-, és papíráru pedig közel 28 százalékkal. A hónap egy részében ugyanis ezek a boltok zárva tartottak. A gyógyszereknél és gyógyászati termékeknél viszont jelentős, közel 50 százalékos növekedés történt” – tette hozzá a szakember.
Az év első három hónapjában a forgalom volumene a naptárhatástól megtisztított adatok szerint 7,2 százalékkal nagyobb volt az előző év azonos időszakánál. Áprilisban várhatóan az élelmiszerek sem tudják majd ilyen szinten felhúzni a forgalmat, boltok rövidített nyitva tartása, bezárása az egész hónapot érintette, így jelentős mínusz várható.
A következő hónapokban a fokozatos nyitással újra élénkülhet a kiskereskedelem, és az év egészében azért várhatóan emelkedés lesz. A növekedés mértékére a bizonytalan helyzet miatt korai lenne becslést mondani, ez ugyanis nagyban függ attól, hogy a nyitás milyen ütemben valósul meg, illetve, hogy lesz-e újabb szigorítás a járványhelyzet miatt.