3p

Így értékelte az MNB a májusi inflációs adatokat.

2022 májusában az éves összevetésben számított infláció 10,7 százalék volt. A maginfláció és az indirekt adóktól szűrt maginfláció 12,2 százalékon alakult. Az infláció 1,2 százalékponttal emelkedett az előző hónaphoz képest, amit elsősorban a maginflációs tételek árindexének emelkedése magyaráz. Az előző hónaphoz képest a maginfláció 1,9 százalékponttal nőtt - fogalmazott az MNB a friss adatokkal kapocsolatban. 

forrás: MNB májusi inflációs jelentés
forrás: MNB májusi inflációs jelentés

A jegybank szerint a maginfláció növekedéséhez mindhárom termékcsoport hozzájárult, amelyen belül a legnagyobb mértékben a feldolgozott élelmiszerek árdinamikája gyorsult. 2022 májusában az üzemanyagok az árszint 2021. novemberig tartó emelkedése következtében éves összehasonlításban továbbra is jelentősen, 1,2 százalékponttal járultak hozzá az éves inflációhoz.

A tartósabb inflációs tendenciákat megragadó mutatóink emelkedtek az előző hónaphoz képest. A globális nyersanyag- és energiaár-emelkedés a termékek széles körében érvényesült, így az üzemanyagok és szabályozott árak nélkül számított kosár havi árváltozása 2,0 százalék volt, ami több, mint hatszorosa volt az elmúlt éveket jellemző májusi értéknek - mutatott rá az elemzés.

Az iparcikkek árai 1,5 százalékkal emelkedtek az előző hónaphoz képest – szemben a historikusan jellemző 0 százalék körüli május havi árváltozással, így az iparcikkek éves inflációja 10,7 százalékra emelkedett. A termékkörön belül a tartós és a nem tartós iparcikkek árindexe egyaránt nőtt. Az iparcikkek esetében tapasztalt áremelkedés a nemzetközi folyamatokkal összhangban van.

A piaci szolgáltatások árai az előző hónaphoz képest 1,4 százalékkal nőttek. Az elmúlt évekre jellemző májusi átárazásnál jelentősen magasabb áremelkedés történt, ami a szolgáltatások széles körében jellemző volt. Az élelmiszerekhez kapcsolódó szolgáltatások (éttermi és étkezési szolgáltatások) inflációja tovább gyorsult. A piaci szolgáltatások éves árindexe 8,9 százalék volt.

Az élelmiszerek inflációja 20,2 százalékkal emelkedett, a termékkörön belül a feldolgozott és feldolgozatlan élelmiszerek árindexe egyaránt számottevően nőtt. Áprilishoz képest az élelmiszerek árai 3,8 százalékkal nőttek, ami az elmúlt évek májusaival összehasonlítva mintegy négyszeres emelkedés. A feldolgozatlan és a feldolgozott élelmiszerek esetében az áremelkedés egyaránt széles körben jellemző volt.

A szabályozott termékek árai áprilishoz képest lényegében nem változtak.A lakosság inflációs várakozását mérő mutatókat a szokásosnál nagyobb változékonyság jellemzi. A mutatók májusban az előző hónaphoz képest számottevően nem változtak, értékük a jegybanki célsáv fölött alakul.
 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!