3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A PwC-nek is gondot jelent az új generáció foglalkoztatása.

A korábbi felméréshez képest több az aggodalom a gazdasági kilátásokat illetően a cégvezetőkben, menedzserekben - derül ki a PwC Magyarország tanácsadó cég jelentéséből. A PwC minden évben megkeresi a hazai top vezetőket, ezzel párhuzamosan készül a globális felmérés, és a válaszok alapján állítják össze a "barométert" a reálgazdaság várakozásairól.

Lőcsei Tamás vezérigazgató
Lőcsei Tamás vezérigazgató

A ma publikált felmérésből megtudjuk, hogy a vállalatvezetők világszerte és Magyarországon is egyaránt bizakodóak saját vállalataik bevételeit illetően, ám a világgazdaság, valamint a gazdaság gyorsulásába vetett hitük megingott. Abban nincs újdonság, hogy a menedzserek a cégük kilátásait jobbnak látják, de az már figyelmeztető jel, hogy a gazdaság növekedésével kapcsolatban pesszimistábbak lettek. A megkérdezett magyarországi vezérigazgatók 35 százaléka várja azt, hogy 2019-ben gyorsul a hazai gazdaság - ennél alacsonyabb érték az adott évre a 2014-től induló skálán nem található. Ami pedig a globális kilátásokat illeti, 30 százalék ez az arány.

Válságra mindazonáltal nem számítanak a cégvezérek - mondta a felmérést bemutató tájékoztatón egy újságírói kérdésre Lőcsei Tamás, a PwC Magyarország vezérigazgatója. De arra igen, hogy - például a kontinensek, országok közti kereskedelmi háborúk miatt - rosszabb lesz az üzleti környezet.

Abban a legtöbb vezető egyetért - függetlenül attól, hogy a világ melyik pontján tevékenykedik -, hogy a legfőbb kihívás jelenleg a szakemberhiány kezelése. Vagyis ez nem magyar specifikus probléma.

Szintén fejtörést okoznak a demográfiai jellemzők. Lőcsei Tamás - aki szintén részt vett a felmérésben - kérdésünkre saját példával érzékeltette, mit is jelent ez a gyakorlatban: szinte képtelenség az "y", illetve a "z" generációt a PwC audittal foglalkozó területén foglalkoztatni, mert egyszerűen nem köti le őket ez a munka. Ezért a tanácsadó cég kénytelen volt automatizálni ezt a munkafolyamatot, kihasználva a robotizációban rejlő lehetőségeket. A fiatalok "izgalmasabb" kihívásokra vágynak.

Az "aggodalmak" listáján tovább haladva a növekvő munkavállalói juttatások, nyugdíjköltségek következnek, majd a túlszabályozottság bosszantja leginkább a menedzsereket. Ezt követi az árfolyamok ingadozása, továbbá az euróövezet jövője. Utóbbival kapcsolatban Lőcsei Tamás érdeklődésünkre elárulta, hogy a megkérdezett cégvezetők nem állnak ki egyöntetűen az euró mihamarabbi bevezetése mellett. A társaságok azon része, amelyik igazán kitett az eurónak (mert a bevételeik az uniós közös pénzben folynak be), képesek fedezni magukat (a költségeik ugyanis főleg forintban keletkeznek), így számukra nem létkérdés az euró bevezetése. Természetesen az árfolyamingadozás kiküszöbölése egy erős érv a forint leváltása mellett, de ez a topik nem akkora súllyal van jelen a topvezetők gondolkodásában, mint azt feltételezni lehetett.

Mi tesszük hozzá, hogy az elhangzottak alapján a reálgazdaság felől nincs akkora nyomás a magyar kormányon az euró bevezetése miatt, ami indokolná tenné a váltás siettetését. Ezért is mondhatta azt az elmúlt napokban több fórumon Orbán Viktor miniszterelnök és Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke, hogy az euró bevezetése nincs napirenden, sőt, évtizedekig is várni lehet azzal.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!