4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A részindexek többsége a zsugorodási tartományban áll.

A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított májusi értéke: 51,8 - derül ki a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) friss közleményéből.

  • A korábbi május havi értékekkel összevetve az idei érték alacsonyabb, mint a hosszú távú e havi átlag (52,5) és az előző három év e havi értékeinek átlagát is alulmúlja (54,1).
  • A felmérésben vizsgált részindexek többségében csökkentek. A részindexek nagyobb része a zsugorodási tartományban áll.
  • A foglalkoztatottság index 0,4 százalékponttal alacsonyabb ebben a hónapban, értéke ismét enyhe zsugorodást jelez. Az elmúlt időszakban 50,0 pont körül mozgott az index, ami e a hónapban csökkent (49,1).

A Beszerzési Menedzser Index májusban

A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított májusi értéke: 51,8. Májusban a válaszadók az előző hónaphoz képest lassú bővülésről számoltak be.
Az áprilisi mérsékelt bővülést követően ebben a hónapban lassabb ütemű növekedést figyelhetünk meg, a BMI index változatlan maradt, jelenleg 50,0 feletti értéken áll.

Az indexek többségében csökkentek, négy index áll a fellendülési tartományban. Az új rendelések mennyisége nőtt, az indexérték 2,7 százalékponttal csökkent. A termelési mennyiség ismét bővülést jelez, ám az e havi indexérték 0,5 százalékponttal csökkent az előző hónaphoz képest.
A foglalkoztatás 50 pont alatt áll, az indexérték 0,4 százalékponttal csökkent. A szállítási átfutási idő index ismét 50,0 alatt áll, értéke 2,1 százalékponttal esett vissza.
A vásárolt készletek index értéke 2,3 százalékponttal csökkent áprilishoz képest. A külpiaci mutatók közül az import indexe 2,8 százalékponttal esett vissza, az exporté 4,9 százalékponttal zuhant vissza. A beszerzési árak emelkedtek, az index értéke 4,8 százalékponttal nőtt az előző hónaphoz képest. A beszerzési mennyiség index 1,7 pontot csökkent. A késztermékkészletek indexe 1,5 százalékponttal csökkent. A 2024 májusi BMI index nem változott az áprilisi (51,8) értékhez képest. Május átlag alatti hónapnak számít (az 1995 óta mért hosszú távú átlag értéke 52,6; a májusi értékeké 52,5). A most mért szezonálisan kiigazított BMI indexérték a kilencedik legalacsonyabb e havi érték.

A Beszerzési Menedzser Index komponensei

A termelési mennyiség indexe csökkent a hónapban, az 50,0 pont feletti érték a termelt mennyiség emelkedését jelzi. 1995 óta ez a nyolcadik legalacsonyabb e havi érték.

Az új rendelések indexe csökkent, az index az új rendelések állományának emelkedését jelzi májusban. 1995 óta ez a tizenkettedik legalacsonyabb e havi érték.

A szállítási átfutási idő indexe csökkent áprilishoz képest. Az eddigi e havi értékeket vizsgálva az idei az hatodik legalacsonyabb érték 1995 óta.

A vásárolt készletek index csökkent, értéke ismét 50,0 pont felett áll, ezzel bővülést mutat. Az e havi indexérték a kilencedik legalacsonyabb érték 1995 óta.

A foglalkoztatottsági index csökkent és ebben a hónapban is zsugorodást mutat. Az indexérték a tizennegyedik legalacsonyabb e havi érték.

Az Üzleti Jelentések felmérés további eredményei

  • A beszerzési mennyiség indexe csökkent áprilishoz képest. A mostani indexérték alacsonyabb az elmúlt három év átlagánál, a tizedik legalacsonyabb e havi adat.
  • A beszerzési árak esetében az e havi index nőtt, az indexérték összességében az árak erős emelkedését jelzi. A mostani indexérték 1995 óta vizsgálva a tizenegyedik legmagasabb e havi érték.
  • A késztermékkészletek indexe májusban alacsonyabb az előző hónaphoz képest, értéke a készletszint csökkenésére utal.
    A korábbi e havi értékeket vizsgálva az idei érték átlag alatti tekinthető, ez a tizenkettedik legalacsonyabb e havi indexérték 1995 óta. 2019-ben tizenegy bővülő hónapot mértünk, 2020-ban hatot, 2021-ben és 2022-ben is tízet, 2023-ban ismét hatot.
  • A külpiaci mutatók közül az exportindex 50,0 és az importindex is 50,0 alatt áll, zsugorodási tartományban.
    Az indexértékek mozgásában az elmúlt éveket követően 2022 végén változó tendenciát figyelhettünk meg, amely 2023-ban és a 2024-es év elején is folytatódott.
  • Ebben a hónapban acél, csavarok, csomagolóanyagok, élőcsirke, lemezek, nemes- és színesfémek, valamint papír kapcsán jeleztek válaszadóink jelentősebb áremelkedést. Hiány kakaópor, festék és egyes műanyagok kapcsán számoltak be válaszadóink.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!