A Bankmonitor értelmezése szerint 12,85 százalékos emelést, 301 100 forintos minimálbért hozhatna egy csütörtök éjszaka megjelent NGM-rendelettervezet.
A jogszabálytervezetben ugyanis szerepel egy kitétel, amely a minimálbér és a bérminimum összegére vonatkozóan tartalmaz iránymutatást.
„A kötelező legkisebb munkabér és a garantált bérminimum megfelelőségére vonatkozó értékeléshez használt indikatív referenciaérték, amelynek elérésére a kötelező legkisebb munkabér és a garantált bérminimum összegének megállapításakor törekedni kell, a Központi Statisztikai Hivatal által a megelőző egy év rendelkezésre álló adatai alapján számított rendszeres bruttó átlagkereset 50 százaléka”
- szól a szöveg, tehát e szerint arra kellene törekedni, hogy a minimálbér és bérminimum elérje az előző év adatai alapján a bruttó átlagkeresetnek legalább a felét. Ez nagyjából egybeesik a korábban a kormányzati szándékokról megjelent hírekkel, azonban újdonságnak számítana, hogy ezt jogszabályba is iktatják.
A Bankmonitor szakértői kiszámolták, ha jelenleg érvényben lenne ez a szabály, akkor hova emelkedhetne a minimálbér. A KSH utoljára a 2024. júliusi átlagbért publikálta. Az akkori rendszeres, bónusz és egyéb juttatások nélküli bruttó átlagbér 602 200 Ft volt. Ennek a fele, 301 100 Ft lehetne ezen számítás alapján a minimálbér alsó szintje. Ez a jelenlegi állapothoz képest 12,85 százalékos emelést jelentene.
HOzzáteszik azonban azt is, hogy amennyiben a szöveget úgy értelmezzük, hogy az elmúlt év adatai számítanak, akkor már más a helyzet, mivel 2023. augusztusa és 2024. júliusa között az átlagos béradatok alapján csak 288 617 forintos minimálbérrel kellene számolni.