3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az új magyar kormány várhatóan május első heteiben veszi majd fel a munkát.

Mikor állhat fel az új kormány?

A választási honlap szerint jelenleg szavazatok feldolgozottsága nagyjából 99 százaléknál jár, a végeredményre azonban várni kell még ezután is, hiszen a levélszavazatok beérkezése mellett az átjelentkezettek szavazatait is fel kell dolgozni – ez mindenképpen igénybe vesz majd pár napot.

A korábbi Fidesz-győzelmek alapján úgy tűnik, hogy nagyjából négy-öt hétig tart majd mire megalakul az új kormány. 2018-ban a választásokat április 8-án rendezték, és május 7-ét írtunk akkor, amikor Áder János felkérte Orbán Viktort a kormányalakításra. A parlament alakuló ülését, ahol a képviselők átvették a mandátumaikat, megalakultak a frakciók és a bizottságok, valamint megválasztották az Országgyűlés elnökét és alelnökét, május 8-án tartották. Orbán Viktor május 10-én tette le az esküt, míg az új kormány tagjai május 18-án tették meg mindezt.  

Fotó: Pixabay
Fotó: Pixabay

Mire van joga az ügyvezető kormánynak és miniszterelnöknek?

Ameddig ismét ki nem nevezik miniszterelnöknek, addig Orbán Viktor ügyvezető miniszterelnökként folytatja a munkát. Az ügyvezető kormány, így az ügyvezető miniszterelnök nem menthet fel és nem nevezhet ki új minisztert, nemzetközi szerződés kötelező hatályát nem ismerheti el, és rendeletet csak törvény felhatalmazása alapján, halaszthatatlan esetben alkothat az Alaptörvényben foglaltak alapján.

Sürgető ügyek várják Orbánékat

Ami biztos, hogy a Fidesz-KDNP érdeke jelenleg biztosan az, hogy minél hamarabb megtörténjen a kormányalakítás, hiszen több ügyben sem képesek ügyvezető kormányként döntést hozni.

Ezek közül egyértelműen a legsürgősebb az árstop kérdése, az olyan alapélelmiszerek, mint a kristálycukor, a búzaliszt, és az UHT-tej árát befagyasztó intézkedés jelenlegi állás szerint május elsejéig hatályos. Laptársunk, a Privátbankár.hu legutóbbi Árkosár-felmérésében arra jutott, hogy különösen az étolaj esetében számított sokat az árstop bevezetése.

Szintén a kifutó intézkedések közé tartozik az üzemanyagárak befagyasztása is, amelyet február 15-én egyszer már meghosszabbított a kormány három hónapra, május 15-ig. Ennek meghosszabbítása különösen kényes kérdés, hiszen az árstop nélkül a legutóbbi adatok szerint a 95-ös üzemanyag literenként 590 forint lenne.

Az árstopok mellett azonban még egy kényes ügy biztosan várja az új Orbán-kormányt: a tanársztrájkot azért függesztették fel, mert a választások utáni időszakban nincs kivel tárgyalni. Az AdóZóna cikke szerint a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) nem befejezte a sztrájkot, hanem felfüggesztette. A szervezet azért döntött így, mert hétfőtől csak ügyvezető kormány működik, amelynek a jogkörei korlátozottak.

Ez nem jelenti azt, hogy befejeztük, de az új kormány megalakulásáig nem sztrájkolunk, mert ez nem lenne jogszerű, hiszen nincs ellenoldali fél – nyomatékosították. Hozzátették: amint megalakul az új kabinet, azonnal tárgyalást kezdeményeznek, és ha az egyeztetések rövid időn belül nem vezetnek eredményre, akkor folytatják a sztrájkot.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!