A Fővárosi Törvényszék két fontos gazdasági témájú ügyben is ítéletet, illetve részítéletet hoz - derül ki a tárgyalási jegyzékből. Az egyik perben a brókercsődökkel összefüggésben szólították a vádlottak padjára a Magyar Nemzeti Bankot, az Állami Számvevőszéket, illetve a Magyar Államot, kérve a bíróságot a felelősségük megállapítására. A másik, médiaipari ügyben a Klubrádió pereli mintegy 1,2 milliárd forint kátérítésre a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóságot. Ebben az esetben ítélethozatal várható, az első esetben részítélet születhet.
A médiaperben a Klubrádió Szolgáltató Zrt. a felperes. A tárgyalási jegyzék szerint
"a kártérítés összege a médiaszolgáltatási és frekvenciahasználati díjból és járulékaiból, a megfizetett áfából, az elmaradt vagyoni előnyből és nem vagyoni kártérítésből áll. A felperes szerint az alperes több alkalommal tanúsított olyan jogsértő magatartást a Kft. két budapesti frekvencián nyújtott médiaszolgáltatási tevékenységével, illetve a frekvencia pályázattal kapcsolatban, amellyel kárt okozott számára, a jó hírnevét éveken át folyamatosan megsértette".
A Klubrádió honlapján elérhető, tavaly júliusi tájékoztatásban az akkor már folyamatban lévő perről azt írták, hogy "a bíróság egy speciális szakismerettel rendelkező szakértő kirendeléséről határozott, akit az eljáró bíró az előző tárgyalási napon személyesen is meghallgatott, és aki megerősítette, hogy a Klubrádió árbevétel-kiesését elsősorban a legnagyobb hirdetők eltűnése okozta, ami következhetett abból, hogy a rádió csak ideiglenes frekvencián sugározhatott."
Míg ebben az ügyben jövő pénteken születhet ítélet, az államot, jegybankot és az ÁSZ-t érintő perben csütörtökön várható részítélet. A felpereseket a Palotás János üzletember érdekeltségébe tartozó P & P Gazdasági Tanácsadó Kft. képviseli, amely cég a keresetét 2017 decemberében indította a Fővárosi Törvényszéken. Akkor cikkünk szerint
"a benyújtott periratban az alperesek felelősségének megállapítását kérik a 2015. év tavaszán felszámolás alá vont brókercégek és kapcsolt vállalkozásaik jogellenes tevékenysége által nekik okozott mintegy 28,8 milliárd forintnyi kárral összefüggésben."
Mint megírtuk, a perközösségben 1264 Quaestor, 229 Hungária és 159 Buda-Cash károsult volt akkor érintett.
A kereset egyebek mellett a jegybank tevékenységét "olyan működési zavarok, súlyos mulasztások és jogellenes döntések sorozata jellemezte, amely nélkül az érintett befektetési szolgáltatók nem lettek volna képesek a befektetőket megtéveszteni, befektetési forrásaikat jogellenesen eltulajdonítani."
A Polgári Perrendtartásról szóló törvény szerint a bíróság egyes kereseti kérelmek felől vagy a kereseti kérelemnek önállóan elbírálható egyes részei felől részítélettel is határozhat, ha a többi kérelem vagy kérelemrész, illetve a beszámítás eldöntése végett további tárgyalásra van szükség. A részítélet a később hozott ítélettel a beszámításra, illetve a viszontkeresetre vonatkozó tárgyalás eredményéhez képest hatályon kívül helyezhető, hatályában fenntartható vagy megfelelően megváltoztatható.