A koronavírus-járvány előtt adtak fel Magyarországon annyi álláshirdetést, mint most, júniusban - derült ki a legnagyobb állásgyűjtő oldal adataiból, amelyet a keddi Világgazdaság ismertet.
Már a járvány előtti szintekhez közelít a munkaerő-kereslet. Június elején 36 881 hirdetést listázott a legnagyobb hazai állásgyűjtő oldal, az Állásportál.hu. Ez 4052-vel több, mint a májusi, és közel duplája a tavaly júniusinak (20 267), amikor a Covid első hulláma után mélybe zuhant az álláspiac - mondta a VG-nek Karácsony Zoltán, a HR Portál álláspiaci szakértője. A szakember hozzátette: az idei júniusi számok már a pandémia előtti szintet is meghaladják: 2020 januárjában ugyanis 32 594 állást gyűjtött be az oldal.
Csupán egy összevetésben van még lemaradás: 2019 júniusában 39 795 állásra lehetett pályázni. A szakértő szavait alátámasztja a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat is, amelynek regiszterében a hónap során 265,5 ezer álláskeresőt tartottak nyilván, közel 30 százalékkal kevesebbet, mint egy évvel korábban.
Karácsony Zoltán szerint az is biztató, hogy a 26 szakterületből már csak nyolcban alacsonyabb az álláshirdetések száma a koronavírus megjelenése előtti időszakénál, májusról júniusra pedig mindössze három területen volt csökkenés, 23-ban emelkedés. Ha a legnagyobb hirdetési számú területeket nézzük, akkor logisztikában, gyártás-karbantartásban 18-18, informatikában 20, értékesítés-kereskedelemben 12, mérnöki területen 33, a szakmunkásoknál 17 százalékos növekedés történt 2020. január és 2021. június között.
Ahol még nem érte el a hirdetésszám a Covid előtti szintet: az adminisztratív munka (mínusz 10 százalék), a pénzügy (mínusz 26 százalék), az ügyfélszolgálat (mínusz 29 százalék) és a gyakornoki munkák.
Az álláspiaci szakértő kitért arra is, hogy a vendéglátás-idegenforgalom területén tavaly ilyenkor 328 álláshirdetésre lehetett pályázni, most június elején 1015-re, a leggyakoribb pozíció a szakács, felszolgáló, recepciós, pultos és a konyhai kisegítő - olvasható a Világgazdaságban.