4p

A Monetáris Tanács keddi ülésén a várakozásnak megfelelően 50 bázisponttal, 7,25 százalékra csökkentette az alapkamatot. Elemzők júniusra is ekkora vágással számolnak. 

A jegybank mai döntése az áprilisi 50 bázispontos vágással megegyező volt. A kamatcsökkentést támogatta a még jegybanki toleranciasávon belül maradt inflációs adat, emellett a befektetők kockázatvállalási hajlandósága is kedvezőbben alakult, ami támogatta a forint árfolyamát is. Emellett a kamatvárakozások is mérséklődtek valamelyest: a határidős kamatláb-megállapodások a május elején jellemző 6,5 százalék körüli szintről 6,3 százalék környékére jöttek le, ami jelzi, hogy lehet mérsékelt tere a kamat további csökkentésére idén - írta kommentárjában Balog-Béki Márta, az MBH Bank szenior tőkepiaci elemzője az MNB kamatdöntése után.

Újabb 50 bázispontos csökkenés várható júniusban
Újabb 50 bázispontos csökkenés várható júniusban
Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

Eszerint a MNB kamatdöntése a vártnak megfelelő mértékű volt, így az nem jelentett meglepetést a piaci szereplők számára, az EUR/HUF árfolyam a kamatdöntés bejelentése után is 385,40 körül mozgott.  A mai ülésen egyetlen opciót tárgyaltak, az 50-bp kamatcsökkentés lehetőségét, a döntést egyhangúan hozták meg.

Virág Barnabás alelnök a döntést követő sajtótájékoztatón elmondta, hogy az infláció globálisan alacsony szintre került, de a szolgáltatások magas árdinamikája fékezi a dezinflációt a fejlett és a feltörekvő gazdaságokban is. A nemzetközi kockázatvállalási hajlandóság javult, a piaci árazások alapján az EKB előbb kezdheti meg a monetáris lazítást, a Fedhez képest. A Fed és az EKB közötti várható divergencia óvatos monetáris politikát indokolnak a feltörekvő gazdaságokban. Az elmúlt egy hónapban a hazai hozamfelárak csökkentek, részben hazai tényezők nyomán (a gazdasági növekedés az első negyedévben a vártnál gyorsabban újraindult, a folyó fizetési mérleg javult, devizatartalékok historikusan magas szinten vannak).

Az alelnök tájékoztatójáról percről percre tudósításunkat itt olvashatja vissza >>>

A hazai inflációs folyamatokról elmondta az alelnök, az áremelkedés üteme az év közepén átmenetileg emelkedik. A maginfláció csökkenése áprilisban is folytatódott, erőteljes az iparcikkek és feldolgozott élelmiszerek árcsökkenése, a piaci szolgáltatások inflációjának alakulását továbbra is kiemelten figyeli a Monetáris Tanács. A piaci szolgáltató szektor oldaláról látható visszatekintő árazásról ismét elmondta Virág Barnabás, hogy azt rossz, téves gyakorlatnak tartja, ami azonban néhány szektorra koncentrálódik. A 3-4 százalékos inflációs környezetben kétszámjegyű emelést végrehajtó cégek rossz gyakorlata megnehezíti az infláció tartós letörését. Az inflációs várakozások csökkentek, de ez elhúzódó folyamat, az inflációs várakozásokat az inflációs célon kell horgonyozni. Az első negyedévben folytatódott a magyar gazdaság kilábalása, a második negyedévben tovább gyorsulhat a növekedés, amiben meghatározó a munkaerőpiac helyzete. A reálbérek emelkedése támogatja a fogyasztást, az óvatosság oldódása is megindult. 

A kamatpolitika alakítását óvatos és türelmes megközelítés jellemzi, a pénzügyi piaci stabilitás megőrzése kiemelt szempont a dezinfláció folytatását tekintve. Virág Barnabás elmondta, továbbra is adatvezérelten döntenek, az inflációs kilátásokat és a kockázati környezet változásait figyelembe véve; az előretekintő iránymutatás nem változott. 

Az alelnök kérdésre válaszolva azt mondta, hogy a mostani kilátások alapján a 6,75-7,00s százalékos célsávot elérhetőnek tartják júniusban, az év második felében a kamatcsökkentés további tere nagyon mérsékelt, a júniusi friss makrogazdasági prognózisok segíthetik a jövőbeli folyamatok pontosabb értékelését.
Kilátások

„Véleményünk szerint a döntést követő sajtótájékoztató semleges hangvételűnek mondható, az áprilisban jelzett iránymutatás nem változott érdemben. Úgy látjuk, hogy a jegybank még egy 50 bázispontos kamatcsökkentést léphet meg júniusban, majd az év második felében már csak minimális mértékben enyhítheti a kamatkondíciókat az MNB. Így év végére 6,25 százalékos alapkamattal számolunk” – írta az elemző. 

A következő hónapokban ismételten fokozatosan emelkedik az infláció éves mértéke, továbbá a geopolitikai feszültségek és a nemzetközi befektetői hangulat változékonysága is körültekintő, óvatos monetáris politikát indokolnak. Emellett a Fed irányadó rátájával kapcsolatos piaci várakozások is behatárolják az MNB mozgásterét. A piacok két kamatvágást áraznak a tengerentúlon, de a Fedhez képest érdemi kamatfelárra lehet szükség Magyarországon.


 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!