A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa keddi kamatdöntő ülésén újabb 50 bázisponttal, 7,25 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot, a döntésről Virág Barnabás tart sajtótájékoztatót. Kövesse velünk percről percre!
MNB: a szolgáltatások magas inflációja rendkívül káros folyamat – Ez volt percről percre a jegybank tájékoztatója
A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa keddi ülésén ismét csökkentette a jegybanki alapkamatot, a döntés okairól, a várható makrogazdasági folyamatokról Virág Barnabás, a jegybank alelnöke tájékoztat.
A kamatfolyosó szélessége nem változott
A Monetáris Tanács döntése értelmében a kamatfolyosó két széle szintén 50-50 bázisponttal csökkent.
Kisebb libikókázásba kezdett a forint
A kamatdöntés bejelentése előtt pár perccel egy euróért 385,15 forintot kellett fizetni. 14 órakor az árfolyam 385,60 forint/euróra ugrott, majd visszament 385,15-re a kurzus. A bejegyzés keltekor 385,46 forintot kell fizetni egy euróért.
Óvatosság
Továbbra is óvatos lesz a Monetáris Tanács a kamatdöntések során – kezdte tájékoztatását Virág Barnabás, az MNB alelnöke.
A pénzügyi stabilitás kiemelten fontos a dezinflációs folyamat során – tette hozzá.
A nemzetközi helyzet fokozódik
A FED később kezdheti meg a kamatcsökkentési folyamatot, mint az Európai Központi Bank, a divergencia a volatilitás növekedését eredményezheti – mondta Virág Barnabás.
Szép számok
A magyar hozamfelárak a fejlett európai és a régiós piacokhoz képest is csökkentek, ami a jól alakuló makroszámoknak köszönhető – közölte Virág Barnabás. Az olaj ára ismét csökkenésnek indult, míg a földgáz ára stabilan 30 euró körül alakul – közölte az alelnök.
A szolgáltatások inflációja továbbra is magas
A piaci szolgáltatások inflációja továbbra is magas a visszatekintő árazás miatt. Ezt a károsnak nevezett gyakorlatot, mely az infláció csökkentésének folyamatát lassítja, a jegybank folyamatosan kiemelt figyelemmel kíséri – mondta az MNB második embere.
GDP és reálbérek
Az első negyedéves, negyedéves szinten 0,8 százalékos, éves szinten 1,1 százalékos növekedés jó, a második fél évben tovább gyorsulhat – vélte Virág Barnabás. A reálbér-növekedés 5 százalék fölött alakulhat az év egészében – tette hozzá.
A folyó fizetési mérleg egyenlege márciusban még az egyébként remek februárinál is jobb volt – mondta Virág.
Megint a szolgáltatások
A világgazdaságban erős dezinflációs periódus zajlik, ám a szolgáltatások inflációja globálisan magasan ragadt – közölte Virág Barnabás. A nemzetközi kockázatvállalási hajlandóság javul – fűzte hozzá.
A hazai infláció a jegybanki toleranciasávban alakul, de a szolgáltatások visszatekintő árazása itt is gondot okoz – húzta alá.
Jövőre jobb lesz
2025-ben érhető el a 3 százalékos inflációs cél – jósolta Virág Barnabás, hozzátéve, a költségvetési hiánycélok és a külső egyensúlyi folyamatok megtartása fontos.
Mikor lesz vége a kamatcsökkentésnek?
Kérdésre válaszolva Virág Barnabás azt mondta, a júniusi alapkamatszint 6,75-7 százalék lehet, a továbbiakról csak annyit közölt,
„a kamatcsökkentés további tere nagyon-nagyon mérsékelt”,
konkrét számot azonban csak az év második felében mondana.
Mi lesz a reálkamatokkal?
Magas inflációs közegből tartunk alacsony inflációs közegben, ami azzal jár, hogy a várakozások lassabban oldódnak, mint a tényinflációs adatok. Ez nemcsak a szolgáltató szektorra, hanem a befektetésekre is igaz. Így a visszatekintő reálkamatpályákra is jobban kell összpontosítani – válaszolta ugyancsak kérdésre Virág Barnabás.
Még mindig a szolgáltatások
Virág Barnabás kérdésre válaszolva ismét felhívta a figyelmet a visszatekintő szolgáltatásárazás káros hatására. Mint mondta, minél hamarabb felhagynak ezzel a gyakorlattal a szolgáltatók – vagy el sem mozdulnak efelé – annál hamarabb helyreáll a fenntartható növekedési pálya.
Egy opció
A jegybank csak az 50 bázispontos csökkentés opcióját tárgyalta – mondta az MNB alelnöke.
Ennyi volt
Virág Barnabás sajtótájékoztatója véget ért, egy euróért ekkor 385,50 forintot kellett fizetni. A teljes háttérbeszélgetés itt tekinthető meg: