2p

Ők az egyik legkisebb olajkitermelő a tagállamok között. A jövőben a cseppfolyósított földgáz kitermelésére és exportjára mennek rá még jobban, mert abban viszont az egyik legerősebbek a világon. A kilépésnek a hivatalos álláspont szerint nincs köze az országot sújtó politikai és gazdasági bojkotthoz.

Katar januárban kilép a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetétől (OPEC) - jelentette be Szaad al-Kaabi, Katar új energiaügyi minisztere hétfőn tartott sajtótájékoztatóján.

Katar 1961 óta tagja a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének, de a tagállamok közül az egyik legkisebb kitermelő, míg a cseppfolyósított földgáz esetében a világ legnagyobb exportőre. Az ország továbbra is folytatja a kőolaj kitermelését, de a jövőben a gáz kitermelésére összpontosítja erőfeszítéseit. A katari vezetés hétfő reggel tájékoztatta a döntésről az olajkartellt.

A döntést indokolva Szaad al-Kaabi rámutatott, hogy nagyon realistán ítélik meg a helyzetet. Katarnak nincs nagy olajkitermelő potenciálja, az igazi ereje a földgázban rejtőzik, így nemzetközi szerepének megerősítését és hosszú távú stratégiáját az szolgálja, ha a földgáziparra összpontosít.

A miniszter leszögezte azt is, hogy a döntésnek nincs köze a Katart sújtó politikai és gazdasági bojkotthoz. Az OPEC de facto vezetője, Szaúd-Arábia, valamint Bahrein, az Egyesült Arab Emírségek és Egyiptom tavaly június 5-én megszakította diplomáciai és kereskedelmi kapcsolatait Dohával, amelyet a terrorizmus pénzelésével vádol.

A szomszédjai által elszigetelt Katar tagadja, hogy radikális iszlamista szervezeteket támogat, és azzal vádolja riválisait, hogy az uralkodó ász-Száni családot akarják elűzni a hatalomból.

Hatalmas földgázvagyonának köszönhetően Katar a világ egyik leggazdagabb országává vált, átalakította gazdaságát és jelentős erőfeszítéseket tett a jóléti állam kiépítésére. A katari állami olajvállalat azt tervezi, hogy 2024-re évi 110 millió tonnára növeli földgázkitermelését a jelenlegi 77 millióról.

Az olajárak hétfőn emelkedni kezdtek, miután az USA és Kína a hétvégi G20-on 90 napos fegyverszünetet kötött a kereskedelmi háborúban. A brent típusú nyersolaj ára 4,5 százalékkal 62,16 dollárra emelkedett, a West Texas Intermediate pedig 5 százalékkal 53,49 dollárra.

(MTI, Financial Times)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!