3p

A múlt évben 17 százalékos növekedés volt a beruházásoknál, az egy évvel korábbi jelentős visszaesés után. A jelentős növekedést azonban óvatosan kell kezelni, mert több kedvezőtlen trend is látható az adatokból.

A nemzetgazdasági beruházásoknál 2017-ben 17 százalékos volt a növekedés éves összevetésben. „A jelentős növekedés várható volt, egyrészt az alacsony bázis miatt, 2016-ban ugyanis több mint 10 százalékos visszaesés volt. Emellett például az uniós forrásokon alapuló projektek, az építőipari fejlesztések is nagyban hozzájárultak az emelkedéshez” - értékelte a friss adatokat Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője. Szinte minden ágazatban nőtt a beruházási volumen. Kiemelkedő eredményt ért el az oktatás, az egészségügy és a közigazgatás, amelyekben 67, 66, illetve 65 százalékos volt a többlet. Az egyik legjelentősebb szektorban, a feldolgozóiparban pedig az átlagnál valamivel kisebb, de így is 7,3 százalékos volt az emelkedés.

„A tavalyi jelentős növekedéssel a 2016-os lemaradást behozták a beruházások. Az is fontos, hogy az elmúlt 10 évben a legmagasabb szinten voltak tavaly a beruházások, meghaladták a nagyon magasnak számító, 2015-ös eredményt” - tette hozzá a szakember.

Kedvezőtlen jelek

Szerinte azonban érdemes óvatosan kezelni a kiemelkedő növekedést, mert kedvezőtlen trendek is láthatóak a tavalyi adatokból. Egyrészt, hogy a magánszektorban szereplő vállalatok beruházásainál fokozatosan lassult a növekedés. 

Németh Dávid, a K&H  vezető elemzője
Németh Dávid, a K&H vezető elemzője


„Az első negyedévben még 32 százalékos növekedést értek el, az utolsóban pedig már csak 3,1 százalékos emelkedésnél jártak. Ezzel szemben a költségvetési beruházásoknál pont fordított volt a helyzet, fokozatosan nőtt a tempó, az első negyedévi 26 százalékkal szemben az utolsó negyedévben már 69 százalékos volt a növekedés. Ez azt jelenti, hogy jelentősen kinyílt a beruházási olló a költségvetés szervek és a vállalatok között, ami szerkezeti szempontból negatív trend. Kedvezőtlen az is, hogy a gépberuházások is fokozatosan visszaestek az év során, az utolsó negyedévben elért 8,5 százalékos emelkedés bőven elmarad az összes beruházásnál bekövetkezett 14 százalékos bővüléstől” - fogalmazott a szakember.

Pro és kontra

Összességében az látszik, hogy egyelőre nincs átütő változás, amelyek révén a magánszektor a termelékenység markáns növekedésével jelentősen megemelné a magyar gazdaság potenciális növekedését. Németh Dávid szerint a magas bázis miatt az idén nem lesz könnyű a tavalyi beruházási tempót elérni, ugyanakkor az alacsony kamatkörnyezet a hitelezésen keresztül támogathatja a magánszektor fejlesztéseit. A jelenlegi kilátások alapján idén 10 százalék körüli növekedésre lehet számítani.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!