4p

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal adatai szerint korántsem olyan rózsás a helyzet, ahogy azt a kormány kommunikációja sejteti. Az utóbbi években soha nem volt ilyen alacsony július közepén a tárolókban lévő gáz mennyisége.

Miközben Európa-szerte kongatják a szakértők a vészharangot, és arra figyelmeztetnek, hogy kevés lehet a következő télen a gáz, a magyar kormány nem sok segítséget nyújt a helyzet megértéséhez. A múlt héten a kialakult helyzetre hivatkozva energia-vészhelyzetet hirdettek, és ennek keretében egy hétpontos cselekvési tervet is megfogalmazott, ám azt az első adandó alkalommal fel is rúgta. A cselekvési terv egyik pontja ugyanis kiviteli tilalmat rendelt el az energiahordozókra és a tűzifára, a kormány viszont hétfőn eladott 500 millió köbméter földgázt Szerbiának.

A cselekvési terv egy másik pontja Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert 200 millió köbméter gáz vásárlására hatalmazta fel. Valószínűleg csak a legnaivabb elemzők gondolhatták azt, hogy itt valóban piaci tárgyalásokra kerül sor. A miniszter nem is hazudtolta meg az epés feltételezéseket, hiszen csütörtökön Moszkvába repült és a háborús agresszoroktól próbált gázt vásárolni. Az általa bejelentett 700 millió köbméteres vásárlás ráadásul azt sejteti, hogy a szerbekkel kötött ügylet ettől nem független, hiszen a vásárolt és a szerbeknek eladott mennyiség összege a korábban tervezett mennyiséget adja ki.

Az plusz csavar az ügyletben, hogy a megvásárolni tervezett energiahordozóból különleges földgázkészletet hoz létre a kormány, ráadásul azt egy olyan pénzből finanszíroznák, amit több bank nyújt, úgynevezett szindikált hitel formájában. Miután semmiféle hivatalos információ sincs az ügyben, ezért egyfajta találgatásnak tűnik, hogy amennyiben a tranzakciót az orosz kormány jóváhagyja, akkor azt akár a Gazprombank is finanszírozhatja. Szijjártó Péter számára ugyanis a napokban az orosz gázóriás pénzügyi cégének megvédése különösen fontos volt.

A napokban az mfor.hu-nak nyilatkozva Holoda Attila energiapiaci szakértő kiemelte: az energiabiztonság szempontjából kiemelten fontos, hogy mind az import, mind a hazai kitermelés folyamatos legyen és ezek mellett elegendő tartalék álljon rendelkezésre. Azt csak remélni tudjuk, hogy a szállításokkal nem lesz probléma, a tartalékok kapcsán viszont a MEKH friss statisztikái immár a rendelkezésünkre állnak.

Július közepén 2,84 milliárd köbméter gáz volt a hazai tárolókban, ami nagyságrendileg az éves hazai fogyasztás 28 százalékának felel meg. A tartalékok folyamatos növekedést mutatnak, csakhogy most az elmúlt évek legalacsonyabb szintjén állnak. Az elmúlt években, a betárolási időszak végén, október 15-én 2018-ban álltunk a legrosszabbul. Abban az évben a fűtési szezon elején 4,6 milliárd köbméter volt a tározókban. Ám a mostaninak megfelelő időszakban, vagyis július közepén 2018-ban 550 millió köbméterrel több gáz állt rendelkezésre. Ahogy telik az idő és közelítünk a fűtési időszakhoz, úgy válik egyre nehezebben kivitelezhetőnek, hogy a mostani, sok kockázatot magába hordozó télnek úgy menjen majd neki az ország, hogy a földgázellátás miatt ne kelljen aggódni.

A jelenlegi helyzetben természetesen mindenkit saját országa érdekel, és az, hogy a hazájában elég energiahordozó álljon rendelkezésre. Érdemes ugyanakkor kitérni arra, hogy éppen az ellátásbiztonság miatt született egy európai uniós előírás, amely szerint a tárolókat legalább 80 százalékos szintre fel kellene tölteni. Jelen pillanatban ez is elég távolinak tűnik, hiszen miközben a betárolási időszakból eddig eltelt három hónapban 1,62 milliárd köbméter gázt sikerült elraktározni, addig az előttünk álló három hónapban 2,32 milliárd köbmétert kellene tartalékba helyezni. Mindezt úgy, hogy komoly verseny van a szabad kapacitásokért, így kicsi az esélye annak például, hogy Nyugat-Európa felől komolyabb mennyiségű gáz érkezzen.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!