A Gasztronómiai Szövetség alelnöke szerint egyszerre érkezett rájuk minden nehézség. Az energiaárak növekedése az alapanyagok drágulása mellett a kötelező béremelés sem segítette a szektor vállalkozóit.
“Éppen most ebben a rossz időszakban történt a béremelés, ez nagyon nem jó. Még egyszer hangsúlyozom, kellett a béremelés, de most éppen a rossz csillagzat alatt van a vendéglátás, amikor az energiaárak, a nyersanyagárak és egy béremelés is terheli a vállunkat, akkor ezt nagyon nehéz túlélni” - magyarázta Barabás Zoltán, a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség alelnöke az atv.hu-nak.
Egy debreceni cukrászdának a tulajdonosa azt mondja, hogy a pandémia után még nem is álltak talpra, de már újabb nehézségekkel kell megküzdeniük.
“A munkabér emeléshez is hitelt kellett felvennünk. Ez a hitel sajnos el is fogyott és ez a mostani béremelés még nagyobb terhet ró ránk. Ha a forgalom meglenne úgy ahogy eddig volt, akkor ez nem okozna gondot” - mesélte Gara Gyula, mestercukrász.
“40 százalék, ennyi, máskülönben vége van. A rezsi óriási magas, a fizetések megemelkedtek. Megérdemlik az emberek, csak nem tudjuk kitermelni” - tette hozzá Rácz Károly, tulajdonos.
Egyre nehezebb jól képzett szakembereket is találni a vendéglátásban. Ez nehezíti a szektor helyzetét.
“A magyar munkaerő nagyon kelendő nyugaton. Ebből adódóan nekünk versenyre kell kelni azokkal a bérekkel, illetve a válság miatt több mint 40 ezer elhagyta a szakmát” - fejtette ki Gál Pál Zoltán, a Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Szövetsége elnöke.
Az eddigi felmérések és becslések alapján a vendéglátó üzletek akár fele is bezárhat, ha nem tudják az emelkedő költségeket kitermelni.