Tekintettel az orosz-ukrán háború miatt egyre emelkedő élelmiszer- és energiaárakra, valamint az inputanyagok – például a műtrágya – megnövekedett költségeire, az Európai Bizottság szerdán arról döntött, hogy gyors segítséget nyújt a mezőgazdaságnak. Ebből a segítségből Magyarországnak 6,5 milliárd forint jut, melyet a bizottsági döntés értelmében a kormány a duplájával egészíthet ki. Az április 3-ai kormányváltás után az Egységben Magyarországért szövetség garanciát vállal arra, hogy ezt a rendkívüli támogatást a lehetséges maximális mértékben ki fogja egészíteni és annak minden egyes forintját a bajba jutott gazdák megsegítésére fogja fordítani.
A jelenlegi helyzetben ez a legfontosabb feladat, hiszen Magyarországon a megnövekedett inputköltségek és a kereskedelmi korlátozásokból eredő piaci zavarok, valamint az elmaradt öntözőberuházások, és a leépülő kapacitások miatt mindenkit sújtó aszály okozta nehézségek nemcsak a termelés biztonságát veszélyeztetik, de hozzájárulnak az árak további növekedéséhez is.
"A megfizethetőbb élelmiszerek érdekében haladéktalanul csökkentetjük az alapvető élelmiszerek áfáját 5 százalékra! Továbbá az elszabaduló termelési költségek mérséklése érdekében azt vállaljuk, hogy azokat a termelőket, akik kénytelenek voltak piaci áron beszerezni a tavaszi munkálatokhoz szükséges üzemanyagot kompenzáljuk." - közölte a szövetség lapunkkal.
Új szinten a közszolgáltatások
Az ellenzéki összefogás pártjai kormányra kerülésük esetén rendbe tennék a közszolgáltatásokat - mondta a Párbeszéd zuglói alpolgármestere vasárnap, a Facebookon közvetített sajtótájékoztatón. Szabó Rebeka, Pest megye 10-es választókerületének közös ellenzéki jelöltje úgy fogalmazott, a kormány "esztelen központosítása" miatt minden közszolgáltatás színvonala leépült.
Választókörzetéből példaként említette, hogy Pilis településen gyakran barna ivóvíz folyik a csapból, emellett a környéken sokszor alacsony a víznyomás, csatornaszag terjed és a hulladékgyűjtésben is elégtelenségek tapasztalhatók. Az ellenzéki politikus szerint ennek hátterében az áll, hogy a forráshiány miatt folyamatosan romlik a közművek infrastruktúrája. A Párbeszéd kormányra kerülése esetén ezen úgy változtatna, hogy például csökkentenék a vízdíj áfatartalmát, amivel többletbevételhez juttatnák a szolgáltatókat, amelyek így fejlesztésekbe kezdhetnének - mondta Szabó Rebeka.
Jön a svájci indexálás a nyugdíjaknál
„Igenis megtartjuk a 13. havi nyugdíjat és visszavezetjük a svájci indexálást” – cáfolta a Fidesz vádjait, és hozzátette: szintén megtartják a rezsicsökkentést, valamint jön majd a panelprogram, és a „kádárkockák” a felújítása - mondta Kunhalmi Ágnes, az MSZP társelnöke az Egységben Magyarországért pártszövetség vasárnapi sajtótájékoztatóján.
Kunhalmi döntő fontosságúnak nevezte, hogy bizonyos szektorokban béremelés legyen. Ezt tervezik
- a pedagógusoknál, legalább 50 százalék erejéig. Mint kiemelte,
- az egészségügyben is emelni kell a szakdolgozók bérét, hogy ne hagyják el a pályát. „Az állami egészségügynek a színvonalát fogjuk emelni” – hangsúlyozta.
- a rendőröknek is tisztességes bér, tisztességes életpályamodell kell, mert nagyon kevesen akarnak rendőrnek menni – folytatta, a negyedik, béremelés szempontjából kiemelten kezelendő területként pedig
- a szociális ágazatot jelölte meg.
Kunhalmi Ágnes felhívta a figyelmet arra, hogy Varga Mihály pénzügyminiszter egy lakossági fórumon elszólta magát: elmondta, hogy pénzügyi kiigazításokra, költségvetési kiigazításokra lesz szükség a választások után. „Az elmúlt évtizedekben azt tapasztaltuk, hogy ha egy pénzügyminiszter azt mondja, költségvetési kiigazításra van szükség, akkor az bizony magyarul azt jelenti, hogy megszorítások lesznek. Ezt titkolja a Fidesz, erre készül” – mondta a szocialista politikus. Szerinte az Európai Uniótól azok a források, amelyek az egészségügy fejlesztését, vagy éppen a panelprogramot hivatottak szolgálni, csak akkor fognak megérkezni, ha az EU garanciát lát arra, hogy ezeket a forrásokat nem lopják el.