Kiköltözött ugyan az orosz kémbanknak is nevezett Nemzetközi Beruházási Bank (IIB) a Duna parti Lánchíd Palotából, de az épület ettől még a pénzintézet tulajdonában marad - derül ki az IIB lapunknak küldött válaszából.
Az épület jogilag a Bank tulajdona marad. Ami a személyzetet, a bank menedzsmentjét és alkalmazottait illeti, már nem a Lánchíd Palotából működnek, hanem áttelepültek Moszkvába
- válaszolta lapunknak a bank.
Azért kérdeztünk rá, hogy mi lesz az épület sorsa, mert olyan információk jutottak el szerkesztőségünkbe, miszerint július 28-ig kell kiköltöznie a kémbanknak és átadnia az épületet. A kiköltözés már megtörtént, a Fő utca 1. szám alatt található épület teljesen üres, a palota kapuja ugyanakkor nyitva van, mert a Valton vagyonőrei védik az illetéktelen behatolóktól. Csak a beléptető kapuig lehet elmenni, de onnan is látszik, hogy csodaszép és patyolattiszta épületről van szó, a sok márvány csak úgy ragyog.
Lapunk írta meg, hogy a kémbank április közepén döntött úgy, hogy Magyarországnak a bankban való tagságának de facto megszűnése miatt az IIB kimerítette a további működési alapjait budapesti és Európai Uniós központjából, ezért megkezdte működésének és székhelyének áthelyezését Magyarországról Oroszországba.
Az Egyesült Államok budapesti nagykövete, David Pressman április 12-én jelentette be, hogy szankciós listára került a budapesti orosz kémbank, a Nemzetközi Beruházási Bank három vezetője, akik között egy magyar személy is található. Orbán Viktor kormányfő április 13-án pedig alá is írta Magyarország kilépését a Nemzetközi Beruházási Bankból. A Népszava számítása szerint 74 milliárd forint az az összeg, amit a banknak a magyar államnak kell visszafizessen a 25,27 százalékos tulajdonrészért a kivonulás után.
A kémbank ugyan kivonult, de a jelek szerint esze ágában sincs eladni például a Duna parti volt székházát, a Lánchíd Palotát. A bank 2020 márciusában jelentette be, hogy a műemléki épületet veszi meg székhelyének. Ekkor már több mint 170 szervezetet és intézményt tudhatott befektetői között – bankokat, nyugdíjalapokat, biztosítótársaságokat –, többek között Ausztria, Bulgária, Horvátország, Csehország, Németország, Hollandia, Magyarország, Moldova, Románia, Oroszország és az Egyesült Királyság területéről.
A XIX. században épült neoreneszánsz stílusú palotát Ybl Miklós tervezte. az 5500 négyzetméteres épület tulajdonjoga az államtól több magánvállalkozás után 2013-ban került a Nobilis Kristóf üzletemberhez köthető DÖB-68 Zrt.-hez, amelytől 2020-ban vásárolta meg a bank 8,89 milliárd forintért. A bank székháza tiltott terület volt a magyar hatóságoknak, mert a diplomáciai képviseletekre vonatkozó védelem illete meg őket.
Csak érdekesség, hogy a Magyar Bankszövetség oldala szerint az NBB még mindig társult tagja a szövetségnek megfigyelői jogosítványokkal.