3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hivatalosan, a legfelsőbb szintről erősítették meg, amire amúgy is mindenki fogadni mert volna: a legutóbbi kilövésekkel Észak-Korea az USA-nak és Dél-Koreának üzent, hogy hagyjanak fel a közös hadgyakorlatukkal.

A keddi két rakétakísérlet figyelmeztetés volt az Egyesült Államoknak és Dél-Koreának, hogy hagyjanak fel közös hadgyakorlataikkal a Koreai-félszigeten és térségében - jelentette ki Kim Dzsong Un észak-koreai vezető, akit az állami média idézett szerdán.

A dél-koreai hadsereg vezérkara szerint Észak-Korea az ország nyugati partjáról keleti irányba indított el feltehetőleg rövid hatótávolságú ballisztikus rakétákat, és ezek a Japán-tengerbe csapódtak. Két héten belül már négy rakétakísérletet hajtott végre az ország.

A KCNA észak-koreai hivatalos hírügynökség azt közölte, hogy új típusú, célra vezethető harctéri rakétákat próbáltak ki kedden, sikerrel, mert eltalálták a célként használt kis szigeteket a tengerben. Kim Dzsong Un elégedett volt a kísérletekkel a hírügynökség szerint.

Phenjan kedden a tesztekkel szinte egy időben szemére vetette az Egyesült Államoknak és Dél-Koreának, hogy újabb közös hadgyakorlatukkal megsértik a vele megkötött diplomáciai megállapodásaikat.

A kísérletek előzménye, hogy az Egyesült Államok és Dél-Korea hétfőn elkezdte egy tervezett közös hadgyakorlatát, amelyet "válságkezelési gyakorlatnak" neveznek, és amely jórészt számítógépes hálózatokon folyik. Ezzel készítik elő rendes nyári közös hadgyakorlatukat, amelynek volumene jóval kisebb lesz, mint a korábbi években megtartott közös gyakorlatoké, ennek ellenére Phenjan kezdettől fogva hevesen tiltakozik ellene. Phenjan többször figyelmeztetett, hogy ha az idén is megtartják, akkor annak az észak-koreai nukleáris leszerelési programról szóló tárgyalások látják a kárát.

Donald Trump amerikai elnök és Kim Dzsong Un észak-koreai vezető június 30-i találkozójukon megállapodott abban, hogy felújítják a megrekedt nemzetközi tárgyalásokat a Koreai-félsziget atomfegyver-mentessé tételéről. Azóta azonban Phenjan arra panaszkodik, hogy az Egyesült Államok és Dél-Korea változatlanul megtartja szokásos közös hadgyakorlatait, és hogy ezeken mindig egyre modernebb fegyvereket próbálnak ki. Emiatt Észak-Korea az eltelt több mint egy hónapban számos rakétáját és tüzérségi lövedékét tesztelte. Múlt szerdán és pénteken egy új típusú, nagy kaliberű, sorozatvető rakétarendszert próbált ki.

Donald Trump rendre kevés jelentőséget tulajdonít az észak-koreai kísérleteknek, és azt állítja, hogy Kim Dzsong Un nem sérti meg semmilyen megállapodásukat. Az amerikai védelmi minisztérium most is csak annyit közölt, hogy Washingtonban figyelemmel kísérik Észak-Korea tevékenységét, és folyamatosan konzultálnak a szövetségesekkel: Dél-Koreával és Japánnal. Elemzők szerint a kísérletekkel Phenjan egyrészt nyomást akar gyakorolni Washingtonra, hogy tegyen majd több engedményt a nukleáris tárgyalásaikon, másrészt valóban javítani akarja katonai képességeit.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!