Sajtótájékoztatón beszélt arról Guo Suking, a Kínai Bank és Biztosítás Szabályozó Bizottság elnöke, hogy országa nem csatlakozik az Oroszország elleni nemzetközi szankciókhoz, mégpedig elvi okokból sem.
"Nem csatlakozunk ilyen szankciókhoz, és fenn fogjuk tartani a megszokott gazdasági, kereskedelmi és pénzügyi kapcsolatokat minden érdekelt féllel. Elítéljük a pénzügyi szankciókat, különösen az egyoldalúan bevezetteket, mivel nincsen túl sok jogi alapjuk, és hatásaik sem kedvezőek"
- mondta az AP tudósítása szerint.
Közben a kínai külügyminisztérium is aktív volt az ukrán háború ügyében. Miután felmerült, hogy Kína közvetítene az oroszok és az ukránok között a várhatóan ma este folytatódó tárgyalásokon, Vang Ji kínai külügyminiszter tegnap esste telefonon is beszélt ukrán hivatali kollégájával, Dmitro Kulebával - írta meg az MTI.
Az erről szóló közlemény szerint Vang Ji kijelentette:
"Kína minden konstruktív nemzetközi kezdeményezést támogat az ukrajnai helyzet politikai megoldása érdekében."
Egyébként pedig Kína rendkívül sajnálatosnak tartja az Ukrajna és Oroszország közötti feszültség elmérgesedését, és különös figyelmet fordít a válság civil áldozataira. A tárca vezetője hangsúlyozta: Peking álláspontja az ukrajnai válságot illetően "méltányos, átlátható és koherens".
"Mindig kiálltunk minden ország szuverenitása és területi egysége mellett" - szögezte le.
Vang ezután sietett cserébe aláhúzni: Kína mindig úgy vélekedett, hogy egy ország biztonságát nem lehet mások biztonságának kárára szavatolni, a regionális biztonság pedig nem biztosítható katonai blokkok kibővítésével. A legsürgetőbb feladatként a helyszínen kialakult feszültségek mielőbbi enyhítését, valamint a konfliktus további fokozódásának és a helyzet feletti ellenőrzés esetleges elveszítésének elkerülését jelölte meg. Különösen fontosnak nevezte a civileket érintő károk és egy fenyegető humanitárius válság megelőzését, továbbá a humanitárius segély biztonságos és megfelelő időben történő eljuttatását.
A külügyminiszter köszönetet mondott az ukrán félnek az Ukrajnában tartózkodó kínai állampolgárok evakuálásában nyújtott támogatásért, és az ott tartózkodó kínaiak biztonságának szavatolását kérte hivatali kollégájától.
A minisztérium közleménye szerint Kuleba azt mondta: az ukrán kormány kész intenzívebbé tenni a párbeszédet Pekinggel. Hozzátette: az ukrán fél arra számít, hogy Kína közvetítői erőfeszítései lehetővé teszik majd a tűzszünetet. Hangsúlyozta: Ukrajna számára elsődleges fontosságú a háború lezárása, az ukrán kormány pedig nyitott arra, hogy tárgyalások útján jussanak megegyezésre. Bár a jelenleg zajló tárgyalások nem zökkenőmentesek - tette hozzá, - Ukrajna megőrzi hidegvérét.
Az ukrán külügyminisztérium a telefonos egyeztetésről kiadott közleménye szerint Kuleba arra kérte a kínai felet, hogy az Oroszországgal ápolt szoros kapcsolataira támaszkodva vessen véget az Ukrajna elleni háborúnak.
Mint ismeretes, Kína az orosz olaj és gáz legnagyobb vásárlója Európa után, és a kínai vezetés mindeddig elutasította az "invázió" megjelölést az orosz katonai akció leírására, és a nyugati világgal ellentétben nem ítélte el az orosz hadműveletet. Peking továbbá ellenezte a szankciók alkalmazását, és arról biztosította Oroszországot, hogy megérti "jogos biztonsági aggályait".