Már arról megy a vita a Budapest Honvéd FC vezetősége és a Magyar Labdarúgó Szövetség között, hogy ki lépjen pályára az új Bozsik Aréna (már nem stadion a neve) nyitómeccsén. Ez csak a szurkolóknak fontos kérdés, az viszont minimum fővárosi, de inkább országos jelentőségű hír, hogy ezek szerint a koronavírus-járvánnyal is dacolva felépült még egy stadion Magyarországon.
Nyugodtan leírhatjuk, hogy az ország egyik legszebb és legkülönlegesebb stadionja épült fel mind a szerkezetét, mind a belső tereit és legapróbb részleteit tekintve
- nyilatkozta a Bozsik Arénáról Mészáros György, a WEST HUNGÁRIA BAU Kft. (WHB) projektigazgatója a cég oldalán elérhető interjúban.
Nem véletlen, hogy ő dícsérheti az új stadiont, hiszen 2018-ban közös ajánlattevőként a Pharos ’95 Sportpályaépítő Kft. és a Paár Attila tulajdonában lévő West Hungária Bau Kft. (WHB) nyerte el a Bozsik Stadion építési munkálataira az állami Nemzeti Sportközpontok által kiírt tendert nettó 11,8 milliárd forintért. Ekkor még George Hemingway volt a Budapest Honvéd FC tulajdonosa. Az új stadionhoz viszont új tulajdonos is dukál: 2019. áprilisában jelenteték be, hogy a Metalcom csoporthoz tartozó Reditus Equity Zrt. vásárolta meg a Honvéd Futball Club Kft. 100 százalékos üzletrészét a Metalcom Sport Kft.-n keresztül.
A vételárat a felek bizalmasan kezelték és nem hozták nyilvánosságra, de felvásárlást nemcsak saját forrásból fedezték, hanem jelentősebb összegű hitel is kellett hozzá. Hemingway korábbi nyilatkozatára alapozva a vétár elérhette a 3 milliárd forintot is. A volt tulajdonos ugyanis azt mondta: nagyjából egy 10 millió eurós vételi ajánlat már elfogadható lenne számára.
A Reditus tulajdonosai - két cégen keresztül - Mendelényi Dániel és Bozó Zoltán, utóbbi igazgatósági tag a metAlcom Zrt.-ben. Ennek a cégnek 2017 volt a csúcséve 18,5 milliárd forintos bevétellel, de 2019-ben is összejött 7 milliárd forintos forgalom 223 millió forontos nyereséggel. Maga a Honvéd Futball Club Kft. pedig Hemingway távozásával rögtön veszteséges lett 2019-ben: 955 millió forintos bevétel mellett 423 millió forintos mínusz halmozódott fel.
Drága volt
Maga a stadion persze még drágul. Egyrészt eleve a 11,8 milliárd forintról előre nem látható okok miatt tavaly szeptemberben 12,75 milliárd forintra ugrott. Másrészt a Nemzeti Sportközpontok decemberben még négy közbeszerzést írt ki, melyeknek még nincs meg az eredménye, de biztosan nem lesz olcsó a napelemes lámparendszer, valamint a sportlétesítmény büféinek, kiemelt VIP területek kiszolgálásához szükséges nagykonyhai eszközök beszerzése sem.
A Nemzeti Sportközpontok üvegzseb szerződéseiből azt már lehet tudni, hogy idén január közepe és március vége között ki felel a Bozsik gyepének karbantartásáért: 19,1 millió forintért a stadiont is építő Pharos ’95 vállalta a munkát. Ez azért is pikáns, mert amúgy a 2019-ben 8,6 milliárd forintos forgalom mellett 487 millió forintos nyereséget elkönyvelő és Végh Gáborhoz köthető Pharos ’95 a szintén élvonalbeli zalaegerszegi futballcsapat, a ZTE FC Zrt. tulajdonosa is. Tehát a Budapest Honvéd FC stadionjának gyepét jelenleg egy rivális csapat tulajdonosának cége gondozza. Jelenleg a Kispest a kieső helyen áll, de egy győzelemmel már előzhetné a zalai csapatot.
Legutóbb a Puskás stadiont avatták Budapesten 2019 őszén, előtte nyáron pedig a Vasas kapott új otthont a kormánytól. A Bozsik Aréna átadója után új stadion már nem várható Budapesten, egyrészt Csányi Sándor MLSZ-elnök január közepén már azt mondta, hogy nem kell több stadiont építeni (az épülőket befejezik szerte az országban), másrészt pedig Karácsony Gergely főpolgármester is azt ígérte, hogy ő regnálása alatt teljes stadionstop lesz Budapesten.