3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Patyi pedig az újonnan felálló közigazgatási felsőbíróság élére kerülhet.

Szakmai körökben nyílt titokként beszélnek arról, hogy Patyi András lesz a közigazgatási felsőbíróság elnöke. A negyvenes évekig működő intézmény újraélesztéséről Orbán Viktor döntött.

Koltay András
Koltay András

A 444.hu nevű portál áprilisban már hírbe hozta Patyit a poszttal. Az mfor értesülései szerint Patyi környezetében ma már lényegében eldöntött tényként kezelik, hogy a Nemzeti Közszolgálati Egyetem rektora - aki egyben a Nemzeti Választási Bizottság elnöke is - távozik, és a közigazgatási bíróság élén építi tovább karrierjét.

Az mfor információi szerint a közszolgálati egyetem így megüresedő rektori székét Koltay András, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Állam és Jogtudományi Karának docense foglalhatja el. A médiajogra, polgári jogra specializálódott Koltay kinevezéséről nincs hivatalos megerősítés, de szakmai körökben elég biztosra veszik, hogy az egyetem élén ő követi Patyit.

Szakmai életrajza szerint Koltay 2002-ben szerzett jogi diplomát a Pázmányon, 2012-ben egyetemi docensé nevezték ki, 2016-tól tanszékvezető. Fő kutatási területe a szólásszabadság, a médiajog és a személyiségi jog. Koltay a Médiatanács tagja, 2009 óta a Magyar Televízió Közalapítvány kuratóriumának tagja.

A közigazgatási felsőbíróság egy, a rendes bírósági szervezettől elkülönülő egység lesz. Itt döntenek azokról a jogvitákról, amelyek a közigazgatásból érkeznek: ilyenek a járási és megyei kormányhivatali döntések, jegyzői határozatok, de itt landolnak például az adózással kapcsolatos jogviták is.

A kritikusok szerint csak azért akarja Orbán a közigazgatási bíróságot, mert a bizalmi emberekre bízott testület majd elsikál minden kényes ügyet, amelyek kormányzati szereplőkhöz, tisztségviselőkhöz kötődnek.

Egy, a parlamenthez benyújtott kormányzati törvénymódosító javaslat megváltoztatná a közszolgálati egyetem irányítói struktúráját. A jövőben nem négytagú testület látja el a fenntartói feladatokat, hanem a Miniszterelnökséget vezető miniszter, egy személyben. Az indoklás szerint a testületi formában működő irányítás lassú és körülményes volt. A modern közigazgatás és minőségi oktatás megteremtése érdekében indokolt, hogy az egyértelmű felelősség és az irányítás a Miniszterelnökséget vezető miniszterhez kerüljön - írják az indoklásban. A volt fenntartói testületi tagok - a közigazgatásért felelős miniszter mellett a rendészeti, a honvédelmi, az igazságügyi tárca vezetője - azonban nem maradnak munka nélkül, feláll ugyanis a fenntartó tanácsadó testülete. Annyi eltéréssel, hogy a közigazgatásért felelős miniszter - tehát a Miniszterelnökség élén álló kormánytag - helyére a külgazdaságért és külpolitikáért felelős tárcavezető kerül. A tagokat a fenntartó által megállapított összegű tiszteletdíj illeti meg - szerepel a javaslatban, amelynek egyik előterjesztője Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!