A brit kormány szerint el lehet kezdeni a gondolkodást a koronavírus-járvány elleni védekezés következő szakaszáról, de továbbra is nagyfokú óvatosságra van szükség, mivel a vírus még nem tekinthető legyőzöttnek, írja laptársunk, a Privátbankár.hu.
Dominic Raab brit külügyminiszter tegnapi sajtótájékoztatóján azt mondta: az előző 24 órában 539-en haltak meg a járványban, így a nagy-britanniai halálos áldozatok teljes száma 30 600 fölé nőtt.
Ennyi áldozatot sehol máshol nem követelt a járvány Európában.
Olaszországban, amely sokáig a fertőzés európai epicentrumának számított, csaknem 30 ezren, Spanyolországban és Franciaországban mintegy 26-26 ezren, Belgiumban 8400-an, Németországban 7400-an, Hollandiában 5300-an vesztették életüket a fertőzéssel összefüggésben.
Lassul a járvány
Nagy-Britanniában a napi halálozási szám 110-zel csökkent, a napi halálozások számának hétnapos mozgó átlagát követő görbe pedig március vége óta nem mért alacsony szintre süllyedt, idézte Jenny Harries angliai tisztifőorvos-helyettest az MTI.
Az elmúlt egy napban mintegy 5600 új fertőzést mutattak ki, csaknem 500-zal kevesebbet, mint egy nappal korábban. Csütörtökig több mint 1,5 millió koronavírus-szűrést hajtottak végre, közülük több mint 200 ezer lelet volt pozitív.
Dominic Raab szerint a modellszámítások alapján a fertőződési ráta országosan jelenleg 0,5-0,9 között van.
Ez azt jelenti, hogy
minden egyes fertőzött átlagosan egynél kevesebb embernek adja át a fertőzést, tehát a járvány terjedése lassul.
A külügyminiszter hozzátette: a brit lakosság "monumentális erőfeszítéseinek" köszönhetően a nagy-britanniai koronavírus-járvány túljutott a tetőzésen anélkül, hogy maga alá gyűrte volna az állami egészségügyi szolgálatot.
Ugyanakkor: a vírust még nem sikerült legyőzni, ezért továbbra is érvényesek a március 23-án életbe léptetett korlátozó intézkedések. Ezzel együtt – fűzte hozzá – el lehet kezdeni a gondolkodást a járvány kezelésének második szakaszáról. Boris Johnson miniszterelnök vasárnap este televíziós beszédben ismerteti a további intézkedési terveket
A brit sajtó szerint a kormány a jövő héttől a korlátozások jelentős könnyítését rendelheti el.
Eközben egészségügyi szakemberek és civil szervezetek arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus elleni védekezés veszélyezteti az egyéb súlyos betegségek – rák, kanyaró, tuberkolózis, malária – elleni harcot, és ez
több millió ember életébe kerülhet az elmaradó kezelések miatt.
További részletek a Privátbankár.hu cikkében.