3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Civil szervezetek közös nyilatkozatban jelentették be, hogy „a parlament által elfogadott önkénytörvény végső változatát is elutasítják”, a The Guardian és az Independent is írt róla.

Az Országgyűlés kedd este fogadta el a több pontján is szabadon értelmezhető szuverenitásvédelmi törvényt, amelyre több civil szervezet együttesen reagált. A nyilatkozatot a Amnesty International Magyarország, a K-Monitor, a Magyar Helsinki Bizottság, a Mérték Médiaelemző Műhely, a Political Capital, a TASZ és a Transparency International Magyarország írta alá.

Ezt a törvényt nem lett volna szabad elfogadni, mert az nincs összhangban az alkotmányos, nemzetközi és európai uniós kötelezettségekkel. A szervezetek emlékeztetnek arra, hogy a jogsértés ellen úgy tudunk leghatékonyabban fellépni, ha nem ijedünk meg és végezzük tovább a munkánkat. Az alulírott szervezetek segítséget kínálnak azoknak a civil szervezeteknek, közéleti kérdésekben véleményt mondó polgároknak és médiaszereplőknek, akiket a törvény alapján vegzálni kezdenek” – áll a közleményben.

Orbán Viktortól hangos a hazai és a nemzetközi sajtó. Fotó: Depositphotos
Orbán Viktortól hangos a hazai és a nemzetközi sajtó. Fotó: Depositphotos

„A most elfogadott jogszabály nem felel meg a demokratikus jogállam kritériumainak, és a felálló Szuverenitásvédelmi Hivatal nem jogállami hatóság, önkényes eljárása ellen nem lehet bírósághoz fordulni. Az önkénytörvény nem más, mint titkosszolgálati eszközökre épülő politikai propagandaprojekt, ellene pedig két eszközünk van: példát mutatni azzal, hogy nem hajlunk meg az önkénynek, valamint szolidárisan együttműködünk a szövetségeseinkkel. Mert a hatalom éppen azt akarja elérni, hogy egyedül maradjunk a félelmeinkkel. De láttunk már ilyet. Ahogy a korábbi, a még független civilek és kritikus állampolgárok megfélemlítésére hozott törvények, az önkénytörvény sem állja majd ki a próbát és el fog bukni. Mi pedig minden lehetséges eszközt megragadunk: jogi úton is fellépünk a törvény ellen és támogatást, segítséget nyújtunk a célba vett civil közösségeknek, aktivistáknak és médiaszereplőknek” – írják a civil szervezetek.

Ezzel kapcsolatban a The Guardian ezt írja: A magyar kormány az elmúlt hetekben felerősítette üzeneteit azzal kapcsolatban, hogy külföldi erők avatkoznak be a magyar közéletbe, és szigorúbb szabályokra van szükség az ország „szuverenitásának” védelmében"....

Hozzáteszik: Orbán Viktor a törvény elfogadását ünnepelve ezt írta közösségi oldalain: „Magyarország a magyaroké! Nem hagyjuk, hogy Magyarország jövője külföldön dőljön el!”

A portál a civil szervezetek közleménye alapján úgy gondolja, hogy a magyar civil szervezetek és médiaszervezetek szerint a törvény valódi célja nem az elszámoltatás, hanem a kritikusok megfélemlítése és elhallgattatása.

Az új törvény tehát Magyarországon kívül is aggályokat keltett. Az International Press Institute szerdán például azt közölte, hogy „elítéli, hogy az Orbán-kormány megfelelő nyilvános konzultáció nélkül fogadta el a szuverenitásvédelmi törvényt, és a törvény elleni uniós kihívásra szólít fel”.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!