Az Országgyűlés kedd este fogadta el a több pontján is szabadon értelmezhető szuverenitásvédelmi törvényt, amelyre több civil szervezet együttesen reagált. A nyilatkozatot a Amnesty International Magyarország, a K-Monitor, a Magyar Helsinki Bizottság, a Mérték Médiaelemző Műhely, a Political Capital, a TASZ és a Transparency International Magyarország írta alá.
„Ezt a törvényt nem lett volna szabad elfogadni, mert az nincs összhangban az alkotmányos, nemzetközi és európai uniós kötelezettségekkel. A szervezetek emlékeztetnek arra, hogy a jogsértés ellen úgy tudunk leghatékonyabban fellépni, ha nem ijedünk meg és végezzük tovább a munkánkat. Az alulírott szervezetek segítséget kínálnak azoknak a civil szervezeteknek, közéleti kérdésekben véleményt mondó polgároknak és médiaszereplőknek, akiket a törvény alapján vegzálni kezdenek” – áll a közleményben.
„A most elfogadott jogszabály nem felel meg a demokratikus jogállam kritériumainak, és a felálló Szuverenitásvédelmi Hivatal nem jogállami hatóság, önkényes eljárása ellen nem lehet bírósághoz fordulni. Az önkénytörvény nem más, mint titkosszolgálati eszközökre épülő politikai propagandaprojekt, ellene pedig két eszközünk van: példát mutatni azzal, hogy nem hajlunk meg az önkénynek, valamint szolidárisan együttműködünk a szövetségeseinkkel. Mert a hatalom éppen azt akarja elérni, hogy egyedül maradjunk a félelmeinkkel. De láttunk már ilyet. Ahogy a korábbi, a még független civilek és kritikus állampolgárok megfélemlítésére hozott törvények, az önkénytörvény sem állja majd ki a próbát és el fog bukni. Mi pedig minden lehetséges eszközt megragadunk: jogi úton is fellépünk a törvény ellen és támogatást, segítséget nyújtunk a célba vett civil közösségeknek, aktivistáknak és médiaszereplőknek” – írják a civil szervezetek.
Ezzel kapcsolatban a The Guardian ezt írja: A magyar kormány az elmúlt hetekben felerősítette üzeneteit azzal kapcsolatban, hogy külföldi erők avatkoznak be a magyar közéletbe, és szigorúbb szabályokra van szükség az ország „szuverenitásának” védelmében"....
Hozzáteszik: Orbán Viktor a törvény elfogadását ünnepelve ezt írta közösségi oldalain: „Magyarország a magyaroké! Nem hagyjuk, hogy Magyarország jövője külföldön dőljön el!”
A portál a civil szervezetek közleménye alapján úgy gondolja, hogy a magyar civil szervezetek és médiaszervezetek szerint a törvény valódi célja nem az elszámoltatás, hanem a kritikusok megfélemlítése és elhallgattatása.
Az új törvény tehát Magyarországon kívül is aggályokat keltett. Az International Press Institute szerdán például azt közölte, hogy „elítéli, hogy az Orbán-kormány megfelelő nyilvános konzultáció nélkül fogadta el a szuverenitásvédelmi törvényt, és a törvény elleni uniós kihívásra szólít fel”.