A szeptembertől induló háziorvosi praxisközösségeknek csak akkor lenne értelmük, ha nem csak papíron, hanem a valóságosan is átalakulna az alapellátás, azaz lokálisan tényleg bővülnének az elérhető szolgáltatások, tényleg tehermentesítenék a járóbeteg ellátást és a kórházakat, s tényleg korán megelőznék a bajt - jelenti ki legfrissebb Facebook-bejegyzésében Lantos Gabriella, az Új Világ Néppárt politikusa, egészségügyi szakértője.
Ehhez össze is gyűjtötte és javaslatokat is tesz, mit kellene tenni:
- A háziorvosok jogosítványait bővítsék ki: kérhessenek szakorvosi diagnosztikát. Írhassanak fel komolyabb gyógyszereket.
- Kapjanak pénzt diplomás ápolók alkalmazására. E szakemberek dolgozhassanak önállóan a megelőzésben és a krónikus betegek ellátásában. Laborleleteket kérni és ellenőrizni nem feltétlenül orvosi feladat.
- Szüntessék meg a felesleges adminisztrációt. 2-3 napos betegség esetén ne kelljen orvosi igazolás a gyereknek, táppénzes papír a felnőtteknek. Lantos szerint az orvos nem rendőr, tehát a csalók leleplezése nem az ő dolga, s azt javasolja, a rendszeresen szedett gyógyszerek miatt se kelljen a rendelőbe járkálni. Erre ott van az email és a felhő.
- A praxisközösség orvosai használhassák a szakvizsgájukat az egész praxisközösség betegeit ellátva. A kardiológus a szívbetegeket, a diabetológus a cukrosokat, a reumatológus a fájdalmakkal küszködőket gyógyítsa. "Akkor is, ha megy a hasuk".
- A rendelők legyenek fizikailag közel egymáshoz, hogy közösen tudjanak új eszközöket beszerezni: minilabort, ultrahangot, EKG-t.
- Közösen tudjanak más szakembereket is szerződtetni: gyógyszerészt, gyógytornászt, dietetikust, pszichológust, bőrgyógyászt. Attól függ, mire van a környéken élőknek szüksége
- A megszűnő kórházi ellátásból az ápolókat ne engedjék szélnek. Szervezzenek belőlük minden településen háziápolási szolgálatot. Az ő munkájukat is a praxisközösség szervezze meg.
- A praxisok székhelyétől távolabb lévő pici falvaknak meg kell szervezni az ingyenes minibusz szolgáltatást. Ma is vannak erre falugondnokok és minibuszok is. Kell egy nyilvános menetrend.
- Ehhez az egészhez már nem elég egy kis családi betégi társaság. Ez már egy komoly kisvállalkozás. Az ügyes bajos dolgai intézéséhez kell egy menedzser, egy adminisztrátor meg egy betegút szervező.
Az egészségügyi szakértő szerint az így, minden részletre figyelően összerakott praxisközösség valóban sok terhet vehet le a járóbeteg ellátásról meg a kórházakról, csak hát ehhez a finanszírozást is meg kell fordítani.
"A kórházak helyett most a háziorvosokba kell invesztálni. Sokat. Szigorú minőségi követelmények alapján. A siker könnyen mérhető: nézzük meg, hány év alatt hány százalékkal csökken a betöltetlen háziorvosi körzetek száma. A sikert arról ismerjük majd biztosan fel, ha arról tartunk nemzeti konzultációt, mik legyenek az új finanszírozás sikerkritériumai" - teszi hozzá Lantos Gabriella.