Budapesten kívül gyakorlatilag Magyarország valamennyi településén akad egy boldog nyertese a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) által kiírt Kisfaludy-pályázatoknak. A Miniszterelnöki Kabinetiroda felügyelete alá tartozó MTÜ hétfőn hozta nyilvánosságra a nyertesek listáját, amiből kiderült: összesen 13 471 vidéki szálláshely tulajdonosa kaphat augusztus folyamán szobánként egymillió forint vissza nem térítendő támogatást, összesen mintegy 45 milliárd forintot a kormánytól.
Megnéztük a listát, hogy mely településeken található a legtöbb szerencsés nyertes. Ez alapján úgy tűnik, hogy gyakorlatilag fél Hajdúszoboszló pezsgőt bonthat, mert összesen 734 hajdúszoboszlói magánszemély vagy cég pályázata nyert 1-7 millió forint közötti állami támogatást. Budapest a hazai turizmus központja, de a fővárosban nem kap senki egy fillér támogatást sem, ellenben az ország második leglátogatottabb üdülőhelyén szinte minden szálláshely tulajdonosa örülhet a kormányzati ingyenpénznek. Íme néhány település, ahol a legtöbb pályázat nyert:
- Hajdúszoboszló 734
- Siófok 683
- Hévíz 267
- Balatonfüred 255
- Pécs 161
- Zalakaros 170
- Szeged 148
- Miskolc 117
- Keszthely 144
A nyertesek listája szerint Magyarország egyik legkisebb településén, a mindössze 19 lakossal rendelkező borsodi zsákfaluba, Debrétébe is jutott 4 millió forint. Tokaj város polgármestere pedig ahhoz tudott gratulálni a Facebook-oldalán, hogy a Kisfaludy-program magánszálláshely fejlesztés pályázatán 47 tokaji projektet támogatottak, összesen 166,5 millió forint értékben. Tehát a tokaji nyertesek átlagban 3,5 millió forintot kapnak a kormánytól.
Számos önkormányzat is várhatja a pénzt: Komáromtól Gyuláig összesen 49 önkormányzati pályázat nyert néhány millió forintot, de érdekes módon állami tulajdonban lévő társaságok is sikeresen pályáztak az állami pénzre. Például a NÖF Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. 7 millió forintot várhat a számlájára, míg a Kiskunsági Erdészeti és Faipari Zrt.-nek két pályázata is nyert, amivel 12 millió forinttal számolhatnak a szintén állami MTÜ-től.
Persze több olyan nevet és céget találtunk a listán, akiknek a neve többször is felbukkan, de van egy abszolút rekorder: a Cserkeszőlő Apartman Kft.-nek 41 pályázata nyert 600 ezer és 1,8 millió forint között összegeket. A tulajdonos Gácsi Gyula a cserkeszőlői Solaris Apartman Resort vezetője, ahol így az összes apartmant külön pályázati pénzből újíthatják fel. De van még néhány többszörös nyertes:
- Salvus Family Bt.-nek 8 pályázata nyert 1-1 millió forintot
- Stílus és Pihenés Kft. 7 pályázata nyert 1-2 millió forintot
- BPR Consult Kft.-nek pedig 6 pályázata nyert 2-3 millió forintot
És az a legjobb az egészben, hogy Guller Zoltán, az MTÜ vezérigazgatója előre bejelentette: egyszerűsített elszámolás vonatkozik a pályázati források felhasználására, csak szúrópróbaszerű ellenőrzést tartanak a megvalósítást követően. Magyarán a nyertesek jelentős részét jó eséllyel senki nem fogja ellenőrizni, hogy az elnyert 1-8 millió forintos támogatást tényleg a szálláshely fejlesztésére költötték vagy esetleg egy karib-tengeri álomútra.
Lapunk korábban megírta, hogy már nem lehet annyira ellenséges a viszony Orbán Viktor miniszterelnök és Simicska Lajos, a Fidesz volt pénztárnoka között, ugyanis a Miniszterelnöki Kabinetiroda felügyelete alá tartozó Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) által kiírt Kisfaludy-pályázaton Simicska Lajos családjának érdekeltségében maradt cége, a Hárskúti Mezőgazdasági Zrt. is nyert ötmillió forintot panziófejlesztésre - derült ki az MTÜ által publikált döntési listából.