Dorosz Dávid a közösségi oldalán jelentette be, hogy benyújtotta lemondását a főpolgármester-helyettesi tisztségéről Karácsony Gergely főpolgármesternek, év végi hatállyal. Dorosz a klímavédelemi és fejlesztési feladatokért felelt az önkormányzatban.
A közösségi posztjában azzal indokolta a távozását, hogy a 2022-es választásra aktív politikai cselekvéssel akar készülni. Dorosz szerint az Orbán-kormány "bosszúpolitikát" folytat Budapest ellen. Mint írta:
Az elmúlt egy évben így is néhány illúziónkat elvesztettük, a kormány nem csak gáncsol, de a kivéreztetés és ellehetetlenítés politikáját folytatja velünk szemben. Ilyen körülmények között még büszkébbek lehetünk az elért eredményekre. Budapest már ma is zöldebb és igazságosabb, mint egy évvel ezelőtt volt.
A kivéreztetésre a vízszolgáltatási közműadó emelését hozta fel példaként. Erről ezt írta: "csak ezen a héten négy és félszeresére emelték a Főváros Vízművek által fizetendő vízszolgáltatási közműadót, amelynek így évente 3,2 milliárd különadót kell fizetnie. Ez a példa önmagában is bizonyítja: minden szakmai eredmény mellett politikai választ kell adni az újabb és újabb, egyre aljasabb kormányzati támadásokra, Budapest és általában az önkormányzatok kivéreztetésének romboló politikájára."
A bejelentésre a közösségi felületén reagált Karácsony Gergely, aki ezt posztlta.
Dávid azt a tiszteletreméltó döntést hozta, hogy a pozíció és tisztség helyett a munkát választja, hogy a Párbeszédet, illetve a közös ellenzéket segítve kizárólag a kormányváltásért dolgozik. Az elmúlt 30 évben kevés ilyen gesztust láttunk.
Dorosz Dávid mellett négy másik helyettese van a főpolgármesternek:
- Gy. Németh Erzsébet, aki a humán területekért felel
- Kerpel-Fronius Gábor, aki az okosvárosét és részvételiségért felel
- Tüttő Katalin, aki a városüzemeltetésért felel
- Kiss Ambrus, aki a pénzügyekért felel (vele készült interjúnk itt olvasható)
Vélemény:
Dorosz Dávid lemondásának nem volt előjele, egy évvel a 2019-es választás után - amikor az ellenzéki erők teret kaptak a politikájuk gyakorlati megvalósítására - nehezen indokolható a döntése. Tény, hogy az Orbán-kormány látványos Budapest-ellenes politikát folytat, ideértve a járványhelyzettel indokolt forráselvonást (gépjárműadó teljes központosítása, a szolidaritási hozzájárulás és a már említettt vízszolgáltatási közműadó emelése), de ezeket a politikai csatákat meg kell vívni, nem elugrani előlük. A Párbeszéd Magyarország politikusának elhatározása akkor nyer értelmet, ha fontos pozíció betöltésére van esélye egy esetleges kormányváltás esetén. A mi olvasatunkban Karácsony Gergely reagálása is a döntéssel kapcsolatos kételyeket erősíti, mert mint írta: "...nehéz szívvel, de a kormányváltás fontosságának tudatában, sok beszélgetés után úgy döntöttem, elfogadom Dávid lemondását."