4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hét végén, péntektől érkeznek a pluszutalások, melyek bár gyökeresen nem változtatnak a nyugdíjasok helyzetén, egy lélegzetvételnyi megkönnyebbülést mégis jelenthetnek. Valamivel könnyebb lehet számukra a november.

Ahogy azt lapunk elsőként jelezte, még augusztusban, két sebtapaszt is kapnak novemberben a nyugdíjasok, akik a jelenlegi gazdasági kihívásoknak talán az egyik legjobban kitett társadalmi rétege (a másik csoport az alacsony keresettel rendelkezők, akiknek a nyugdíjasokhoz hasonlóan költésük nagyobb hányada megy élelmiszerekre és lakhatási kiadásokra). Egyrészt a napokban utalja ki a Magyar Államkincstár részükre a nyugdíjkiegészítést, melyre a nyugdíjemelés és a tényleges infláció közötti eltérés miatt van szükség, másrészt a kormány döntése alapján nyugdíjprémiumra is számíthatnak.

Noha arról erősen megoszlanak az elemzői vélemények, hogy a novemberi és decemberi inflációs adat hogyan fog alakulni és mikor tetőzik az áremelkedési hullám Magyarországon, a kormány mondhatni megelőlegezte és 14 százalékig kompenzálja a nyugdíjakat novemberben - idén immár második alkalommal kell ehhez az eszközhöz nyúlnia. A januári 5 százalékos emelést követően júliusban 3,9 százalékos kiegészítésről határoztak, majd a tovább emelkedő infláció miatt novemberre 4,5 százalékos kompenzációról határoztak. Ezek eredője lett, hogy az idei év egészére 14 százalékos átlagos éves inflációra számít a kormány. Abban az esetben, ha a tényleges adat ennél mégis magasabb lenne, a kormánynak lehetősége van arra, hogy az elmaradást majd a következő januári emelésben érvényesítse.

Talán egy fokkal kisebb bizonytalanság övezi a gazdasági növekedés mértékét, mely a kormány szerint 4 százalékos lehet az idén. Ez pedig azt jelenti, hogy - lévén a törvényben meghatározott 3,5 százalékot meghaladja ez a mérték - 0,5 százalékos nyugdíjprémiumot is utal a kormány az Államkincstáron keresztül.

De mégis mennyi az annyi?

Tekintve, hogy a nyugdíjemelés nem differenciált az ellátások nagysága alapján, örökérvényű megállapítás, hogy az alacsonyabb nyugdíjban részesülők kiegészítése lényegében minimális összeget jelent, míg a magasabb juttatások esetén jelentősebb pluszpénzről is beszélhetünk.

A tehetősebb nyugdíjasok járnak igazán jól. Fotó: Depositphotos
A tehetősebb nyugdíjasok járnak igazán jól. Fotó: Depositphotos

Számításaink szerint a 100 ezer forintnál kisebb összegű nyugdíjak esetén legfeljebb havi 4676 forintos pluszt jelent a novemberi 4,5 százalékos korrekció. Mivel ilyenkor visszamenőlegesen kapják meg egyben az elmaradt emeléseket az érintettek, a 11 hónapra számolt kiegészítés összesen 51 ezer forint, ekkora plusz érkezésére számíthatnak az érintettek.

Az átlagnyugdíj szintjén havi 7700 forintról van szó, vagyis egy összegben visszamenőlegesen 84 ezer fog érkezni a szokásos havi ellátáson felül.

Az igazán magas, milliós nyugdíjak esetében pedig egészen kiugró összegű kiegészítésről beszélhetünk. Egymillió forintos nyugdíj esetén havi 46 800 forint a korrekció nagysága, ami most visszamenőlegesen egyszeri 514 ezer forint érkezését jelenti a tehetősebb idősek számára.

Igenám, de itt még nincs vége a történetnek, hiszen ez még csak a nyugdíjkiegészítés volt, a nyugdíjprémiummal még nem kalkuláltunk. Itt némileg egyszerűbb helyzetről van szó, hiszen a törvény 80 ezer forintban maximalizálja a prémium összegét. Ennek megfelelően 100 ezer forintig legfeljebb 10 ezer forintra számíthatnak az érintettek, és ugyanígy az efeletti nyugdíjkategóriák esetén is 10 ezer forint prémium jön ki a törvényben rögzített képlet alapján.

Összességében tehát a legalacsonyabb nyugdíjban részesülők közül sokan még 32 ezer forintra sem számíthatnak összesen, az átlagos ellátás esetén plusz 94 ezer forintról van szó, míg a legmagasabb nyugdíjaknál akár az 524 ezer forintot is meghaladhatja a visszamenőleges nyugdíjkorrekció és a nyugdíjprémium összege.

Ugyan ezek az egyszeri összegek minden bizonnyal némi könnyebbséget jelenthetnek majd a nyugdíjasok számára, érdemben nem javít a helyzetükön, hiszen csak az infláció által diktált elmaradt emelésüket kapták meg. Ez pedig csak arra jó, hogy matematikailag ne csökkenjen a nyugdíjak reálértéke. Miközben a nyugdíjasok jóval nagyobb arányban költenek élelmiszerekre, melyek áremelkedése már a 40 százalékot is meghaladja éves szinten. A valóságban tehát az emelés mértékét is jelentő 14 százaléknál jóval nagyobb inflációt érzékelhetnek, ami miatt az életszínvonalukban eredményezhet csökkenő tendenciát.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!