A kút üzemeltetője azt mondta az ATV Híradójának: számára a beszerzés okozza a legnagyobb problémát. Szakértői becslések szerint a hazai töltőállomások tizedét bedönti majd az árstop. Közben szinte soha nem látott mozgások mentek végbe az olaj világpiaci árában.
„Gázolajunk az van, az is korlátozva van, de a benzin, az sajnos 5 literre le kellett vinni a kiadható mennyiséget, hogy még holnap is legyen” – mondja Tilkovics András.
Az ügyvezető hozzátette, hogy most csak a Molnál tudna üzemanyagot vásárolni továbbadásra, bár korábban más importőrrel volt kapcsolata. Az ehhez szükséges szerződéskötés viszont lassan halad: már két hete várnak a folyamatra.
Közben újabb intézkedéseket jelentett be a kormány.
"Ez nagyon-nagyon megbonyolította a helyzetet" – véli Bujdos Eszter, aki ezek tisztázása mellett is úgy számol, hogy legalább 200 kis benzinkutat bedönt a hivatalosan május 15-ig érvényben lévő árstop. A Holtankoljak.hu ügyvezetője szerint a kutaknak a 10 százaléka azt fogja mondani, hogy nem folytatja tovább,
„mert vagy anyagi szinten ellehetetlenült a helyzete, és rákényszerült a döntésre, vagy úgy dönt, hogy ez nem egy olyan piac, ahol lehet hosszú távon, tervezhetően vállalkozást működtetni.”
Bár péntektől idehaza jelentősen csökkent a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára, a világpiacon ismét többet kérnek az olajért. Az elemző úgy látja, a hektikus mozgás fő oka, hogy a szereplők sem tudják megjósolni, mikor születhet meg a békemegállapodás Oroszország és Ukrajna között.
„Oroszország egy nagyon komoly szereplő, napi 5 millió hordó kőolajat, és közel 3 millió hordó kőolajterméket ad el a piacon, tehát az ő kiesésük, vagy az ő meglétük a piacon, az nagy mértékben befolyásolja az árakat” – fogalmazott Pletser Tamás, az Erste Bank olaj- és gázpiaci elemzője.
Vagyis úgy számolhatnak, hogyha a konfliktus nem csitul, Oroszország továbbra is lényeges szereplője marad a kőolajpiacnak.