Néhány nap leforgása alatt 2500-ról 3500-ra nőtt azon közszolgák száma, akiknek az állása veszélybe került a kormány leépítési tervei miatt. Az elmúlt napokban folytatott érdekegyeztetési fórumokon derült ki, hogy a korábban beharangozottnál több embert érinthet az elbocsátás. Erről a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete tudósít a honlapján.
Az ágazati ügyek megvitatására több fórum is létezik, a felek több alkalommal is a tárgyalóasztalhoz ültek október végén. A kormányoldal ezeken a tárgyalásokon - amelyek a munkavállalói oldal szerint nem feleltek meg az egyeztetés formai és egyéb követelményeinek - elárulta, hogy mekkora dolgozói létszámot érintenek a leépítési - a kormányzati értelmezésben létszámgazdálkodási - tervek.
Az első tárgyalás alkalmával ezek a számok hangoztak el:
- A központi közigazgatásban 4188 státuszt érint az intézkedés, ennek 8-10 százaléka tényleges leépítés lesz (a többi hely vagy már eleve betöltetlen, vagy a közszolga nyugdíjba vonulását követően nem töltik be). Ebben a körben összesen 12 357 státuszt tartanak nyilván.
- A háttérintézményeknél szintén 4188 státusz megszüntetését tervezik, aminek szintén 8-10 százaléka valódi elbocsátás lesz. Itt egyébként összesen 24 206 státusz létezik.
Összesen tehát nagyjából 2500-2600 alkalmazottól tervez búcsút venni az állam a következő időszakban.
Ez volt a helyzet napokkal ezelőtt - és ezek a számok szerepeltek a kormányzati kommunikációban is - de egy későbbi időpontban tartott egyeztetésen, október 26-án már az derült ki, hogy az "esetlegesen összesen érintettek száma 2500-ról 3500-ra emelkedett". Mint ahogy az is világossá vált, hogy a kormányzat tényleg nincs tisztában azzal, mekkora apparátussal működik a közszolgálat, az erre vonatkozó adatok nem teljes körűek.