Az Európai Bizottság még decemberben indított pert a magyar kormány ellen a gyermekvédelmi törvény ügyében, amelyet homofób kicsengései miatt bírálnak. Már több ország is csatlakozott az Orbán Viktor vezette kabinet elleni perhez, a múlt héten Portugália is beállt Brüsszel mögé, míg a budapesti vezetés ellenkérelmet nyújtott be.
Hétfőn viszont Írország is csatlakozott az eljáráshoz, ezzel pedig kezdenek eloszlani azok a félelmek, hogy az Európai Bizottság magára marad az ügyben.
Az év elején még kevés ország jelezte, hogy beavatkozó fél lesz az eljárásban, de mostanra sorra jelzik szándékukat az uniós tagállamok.
Az ír kormány vezető személyiségei, köztük Leo Varadkar kormányfő és Micheál Martin miniszterelnök élesen bírálták a 2021-ben bevezetett törvényt, és "orosz típusú", LMBT-ellenes propagandatörvénynek minősítették, így a részvételükre már számítottak Brüsszelben.
A hónap végéig egy emlékeztető kerül a kormány elé, amelyben jóváhagyást kérnek arra, hogy Írország csatlakozzon a Bizottság által az Európai Bíróság elé vitt jogsértési ügyhöz - hivatkozik a Portfolio az Irish Times-ra.
Az emlékeztető Micheál Martin külügyminiszter fogja átvenni. Ha jóváhagyják, ez lenne az első alkalom, hogy Írország csatlakozik a bizottsághoz egy ilyen jogi eljárásban. Ritkán fordul elő, hogy a tagállamok csatlakoznak más tagállamok elleni keresetekhez.
Írország, Portugália és Belgium mellett egyre biztosabb, hogy Luxemburg és Hollandia beszáll az Európai Bizottság oldalán.
A múlt hónapban Írország támogatta a Benelux-államok nyilatkozatát, amelyben súlyos aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy a magyar parlament új törvényeket fogadott el, amelyek diszkriminálják a magyarországi LMBTQI+ közösséget.