Az új típusú koronavírussal fertőzöttek száma vasárnap reggelre több mint 100 ezerrel, 1 millió 200 ezer fölé nőtt a világban.
A betegséggel összefüggésben eddig csaknem 65 ezren veszítették életüket – ez csaknem 6 ezer fős emelkedés péntekhez képest –, mintegy 247 ezren viszont felgyógyultak – ez körülbelül 20 ezer fős plusz.
A fertőzés 181 országban van jelen, derül ki a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem összesítéséből.
15 ezer halott Olaszországban
Olaszországban az összes regisztrált fertőzött száma (beleértve a halottakat és a gyógyultakat) mintegy 125 ezerre nőtt. Több mint 15 ezren vesztették életüket a vírussal összefüggésben, 21 ezren meggyógyultak.
Az ANSA olasz hírügynökség szerint tegnap 681-en haltak meg, ami csökkenés a pénteki 766 halálesethez képest. A napi diagnosztizált fertőzöttek száma viszont nőtt, 2339-ről 2886-ra.
Jó hír, hogy a járvány kitörése óta először csökkent az intenzív osztályi kezelésre szorulók száma. Tegnap 3994 koronavírusos beteg volt intenzív osztályon, 74-gyel kevesebb mint pénteken.
Miért pont az olaszok?
A héten új elmélettel állt elő az olasz Egészségügyi Minisztérium tanulmánya arra vonatkozóan, miért kimagaslóan magas Olaszországban a koronavírussal fertőzöttek halálozási rátája. (A dél-európai államban a diagnosztizált betegek mintegy 10 százaléka veszíti életét, más országokban viszont jellemzően néhány százalék, a németeknél pedig egy százalék alatt van ez a mutató.)
A tanulmány arra hívja fel a figyelmet, hogy a legutóbbi influenzaszezon – tavaly november és idén január között – az átlagosnál kevesebb idős olasz halálát okozta a szokásosnál melegebb időnek köszönhetően.
A jelentés tehát azt sugallja, hogy az idén a korábbinál több volt a sebezhető idős ember, akiket végül egy másik, az influenzát követő járvány, a koronavírus ölt meg. Részben ez magyarázhatja tehát a magas halálozási rátát.
Korábbi adatok szerint a fertőzésben elhunyt olaszok átlagéletkora 80 év körül mozog; több mint 48 százalékukat legalább három más betegség miatt is kezelték, és szinte mindegyik áldozatnak volt legalább egy másik betegsége.
Már Spanyolországban van a legtöbb fertőzött Európában
Időközben Spanyolország már megelőzte Olaszországot a diagnosztizált fertőzöttek számát tekintve: a spanyoloknál tegnap estig több mint 126 ezer beteget jegyeztek fel.
Ezzel az Ibéria-félszigeten fekvő ország Európa legfertőzöttebb állama – legalábbis a diagnosztizált eseteket tekintve.
További részletek a Privátbankár.hu cikkében.