Az egy héttel korábbi ármozgások alapján komolyabb árcsökkentés nézett ki a kutakon, hiszen az olaj ára esett, miközben a forint erősödött. Ennek ellenére a Mol gyakorlatilag csak maszatolt az árakkal, hiszen csupán minimális változtatást eszközölt. Ez a következő héten talán abból a szempontból jól jöhet, hogy megúszhatjuk egy kisebb áremeléssel.
Az üzemanyagárak szempontjából volt a héten egy érdekes nyilatkozat. Nagy Márton a Magyar Ásványolaj Szövetséggel és a Mollal történő tárgyalás után azt mondta, a kormány továbbra is arra kéri az üzemanyag-forgalmazókat, hogy törekedjenek a korábbi vállalásuk betartására, azaz a regionális szinten is versenyképes árszínvonalú üzemanyagok biztosítására.
Ha megnézzük a benzinárakat az EU-ban, akkor azt láthatjuk, hogy a középmezőny alján van a magyar átlagár.
Ugyanakkor a régiós árakat összevetve már lenne mit számonkérni a vállalatokon, hiszen csak két országban láthatunk a hazainál magasabb árakat. Ezek közül az egyik Ausztria, ahol a magyarhoz képest sokkal magasabb a bérszínvonal.
Még szomorúbb képet kapunk a gázolajárak vizsgálatakor. Ennél az üzemanyagfajtánál uniós szinten is előbb vagyunk a rangsorban. Vagyis relatív drágábban tankolhatunk dízelt itthon.
A régiót vizsgálva a gázolaj esetén még rosszabb a helyzet, mint a dízelnél, hiszen ennél a típusnál csak Ausztriában látunk a magyarnál magasabb árszintet.
A fentiek alapján érthető, hogy Nagy Márton miért mondta azt, a benzin tekintetében lát esélyt az árak kiigazítására, a gázolaj esetében azonban nem várható, hogy a régiós középmezőnybe kerülnek a magyar árak.
Milyen kilátásokkal vágunk neki a jövő hétnek?
A fogyasztói árak esetén két nagyon fontos tényezőt érdemes figyelni, az egyik az alapanyagok ára, a másik pedig a forint árfolyama. Utóbbi meglehetősen rosszul alakult a héten, hiszen a dollár megközelítette a 362-es szintet, igaz, pénteken visszacsúszott 359 alá, ám az egy héttel korábbi keresztárfolyamhoz képest a magyar fizetőeszköz helyzete így is romlott.
Tetézi a bajt, hogy az olaj árfolyama is érdemi emelkedést mutatott. Ennek hátterében többek között az áll, hogy egyelőre szertefoszlottak azok a remények, amelyek szerint sikerülhet Gázában tűzszünetet kötni. A térségben tovább tartanak a harcok és a szakértők szerint azokat a feltételeket, amelyeket Izrael és a Hamász egymásnak kínált, egyik fél sem kívánja elfogadni. A gázai harcok miatt ugyanakkor továbbra is feszültség van az egész régióban, az amerikai és brit katonai jelenlét, illetve támadások ellenére a Vörös-tengeren továbbra sem biztonságos a hajózás.
A globális ellátást ugyan nem veszélyezteti, de a szakértők szerint a jövőben akár érezhető kiesést is okozhatnak a mind sikeresebb ukrán támadások. Az agresszort ugyanis Kijev az utóbbi hetekben olyan módon próbálja nehéz helyzetbe hozni, hogy orosz olaj- és gázipari létesítményeket támadnak. A héten például az Azovi-tenger partján fekvő krasznodari körzetben található Afipszki finomító volt sikeresen támadott célpont.
A fentiek miatt, annak ellenére is, hogy a héten nem csökkentek az árak, a jövő héten kisebb emelésre számítunk. A benzin a 610 forintos szintig kúszhat fel, a gázolaj pedig a 650-eshez közelíthet.