Csak december második felében határoz az Európai Tanács a Magyarország elleni jogállamisági (vagy más néven kondicionalitási) mechanizmus ügyében, amely 7,5 milliárd euró uniós forrás befagyasztásával fenyeget, írja laptársunk, a Privátbankár.hu.
A tagállamokat tömörítő Tanács ugyanis élt az eljárás nyújtotta lehetőséggel, és két hónappal kitolta a döntéssel kapcsolatos határidőt, amely október 19-én járt volna le.
A történtekkel kapcsolatban a mai Kormányinfón Gulyás Gergely közölte: Orbán Viktor miniszterelnök levélben köszönte meg az uniós kormányfőknek a határidő meghosszabbítását. A kormány úgy látja, hogy ez lehetővé teszi a tárgyalások eredményes lezárását.
Beszélt arról is, hogy a kormány 17 vállalásban állapodott meg az Európai Bizottsággal.
Ezek között említette az Integrációs Hatóság felállítását, az ehhez rendelt korrupcióellenes munkacsoport létrehozását, a korrupcióellenes keretrendszer erősítését, az uniós támogatások átlátható felhasználásának biztosítását, az uniós forrásokból finanszírozott egyajánlatos közbeszerzési eljárások számának csökkentését és cselekvési terv elfogadását a közbeszerzési verseny fokozása érdekében.
A Bizottsággal folytatott tárgyalások része a pedagógusok jelentős bérfejlesztése is. Ha a megállapodás létrejön az EU-val, akkor 2025-ben a diplomás átlagbér 80 százalékát keresik majd a tanárok.
Gulyás Gergely hozzátette: reális, hogy még az idei évben létrejön a megállapodás – mind az operatív programokról, mind a Helyreállítási Alapról –, így az idei év végén, jövő év elején megérkezhetnek az uniós pénzek.
További részletek a Privátbankár cikkében.