3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az argentin gazdaság a tönk szélén áll, amit jelzett a múlt héten a peso zuhanása is. Ezzel párhuzamosan a kötvénypiac is lejtőre került, ami nagyon fájhat több amerikai alapnak is.

A világ legnagyobb kötvényalapjait is fájdalmasan érinthette az argentin eszközök múlt heti zuhanása. Ahogy arról az mfor.hu is írt, a dél-amerikai ország devizája megroppant és nagyot gyengült a dollárral szemben. Az argentin jegybank ugyan drasztikus lépéssel próbálta megállítani a peso gyengülését, ám a brutális kamatemelésnek ez csak időlegesen sikerült. A gazdasági problémák miatt az elnök az IMF-hez fordult, hogy minél előbb folyósítsák a korábban megítélt hiteleket.

Az aggasztó helyzetben a kötvények is nagyot gyengültek, ami a Financial Times cikke szerint érzékenyen érinti a legnagyobb alapkezelőket is, amelyek feltörekvő piaci alapjaiban komoly mennyiségű kötvényt halmoztak fel. A korábban „Magyarország hitelezőjeként” aposztrofált Tempelton alap, amely előszeretettel vásárol magas hozamú (és persze emiatt magasabb kockázatú) papírokat, 1,2 milliárd dollárt bukott az utóbbi két hétben Argentínában a Financial Times beszámolója szerint. A lap azt írja, hogy az egyik legfontosabb kötvényalapjuk, a Global Bond Fund, amely 36,8 milliárd dollárt kezel, 4,2 százalékot veszített az értékéből augusztusban, míg az 5,4 milliárd dollár felett diszponáló Global Total Return Fund értéke 4,3 százalékkal csökkent. Mindkét alap esetén ez az elmúlt négy év leggyengébb hónapja.

Természetesen nem a Tempelton az egyetlen, amely rossz lóra tett az argentin papírokkal. A globális piacon is nagypályásnak számító Pimco rendelkezik a hírek szerint a legnagyobb mennyiségű kötvénnyel, a március végi statisztikák szerint 5,3 milliárd értékben volt a portfóliójukban ilyen eszköz. A Bloomberg adatai szerint a dél-amerikai ország öt legnagyobb hitelezője között található a fenti két alapkezelő mellett a BlackRock, a Goldman Sachs Asset Management és a Fidelity is.

A szakértők szerint viszont az a tény, hogy a legnagyobb alapkezelők nyakig ülnek az argentin papírokban bizonyos fokig akár pozitív is lehet. Ezek a cégek ugyan kőkemények, és ha az érdekük úgy kívánja, lelkiismeret-furdalás nélkül képesek csődbe juttatni megroppant gazdaságú államokat. Most viszont valamilyen szinten egy hajóban eveznek a Buenos Aires-i vezetéssel. Így közös érdekük, hogy visszaállítsák az argentin állam fizetőképességét. Már csak azért is, mert jelen helyzetben sem az argentin állam, sem a kötvényekkel kitömött alapkezelők nem fognak olyan partnert találni, aki hajlandó lenne finanszírozni az országot, így nincs, akinek kötvényeket lehetne eladni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!