A rendkívüli helyzethez illően rendkívüli formában tartották a mai Kormányinfót, Gulyás Gergely online közvetítésben tájékoztatott a kormány legfrissebb döntéseiről, és az újságírók e-mailben feltett kérdéseire is e módon válaszolt.
Az Mfor arra volt kíváncsi, hogy az amerikai, francia mintára nálunk is kapnak-e az állampolgárok alanyi jogon egyszeri segélyt az államtól a válsághelyzetre tekintettel? S ha igen, kik és milyen szempontok szerint juthatnak ehhez a támogatáshoz (az Egyesült Államokban jövedelemtől tették függővé a segélyt, amelynek összege a kisebb jövedelemmel rendelkezőknél nagyobb, és egy jövedelemszint felett pedig már nem jár - erről itt a CNN beszámolója).
Gulyás Gergely miniszter válaszában felsorolta azokat az intézkedéseket, amelyeket a kormány eddig megtett a válság okozta jövedelemkiesés pótlására, így beszélt a hitelmoratóriumról, a bizonyos vállalkozásoknak nyújtott adómentességről (a foglalkoztatás költségeinél, illetve a KATA szerint adózók esetében), valamint a munkanélküli ellátások biztosításáról. Nem említette viszont az egyszeri juttatásokat, nem is tért ki rá, hogy ennek biztosítása szerepel-e a kormány tervei között.
Szavai alapján tehát - mivel visszakérdezésre nem volt módunk - arra lehet következtetni, hogy az Egyesült Államokkal szemben Magyarországon a kormány nem az egyszeri juttatásokban látja a megoldást a háztartások jövedelmének biztosítására.
Azt kérdeztük továbbá a minisztertől, hogy a meghatározott vállalkozási tevékenységeknek biztosított, előbb említett mentességekben részesülhetnek-e további cégek.
A miniszter közölte, hogy a kormány dolgozik ezen, s még a héten újabb tevékenységekre terjed ki az intézkedés.
Amely egyrészt a foglalkoztatás adóterheit érinti - a munkaadónak meghatározott időre elengednek minden ilyen költséget, a munkavállaló bruttó fizetéséből pedig limitált összeget vonnak le egészségügyi járulék címén. Másrészt a KATA adót is felfüggesztették több vállalkozói tevékenység - például a taxis személyszállítás - esetében. Ugyanakkor több, a válság által sújtott vállalkozói kör kimaradt a rendeletből, de a miniszter bejelentése szerint hamarosan bővülni fog a kedvezményezettek tábora.
A Kormányinfón elhangzott még, hogy a járvány elleni védekezésre eddig 100 milliárd forintot költöttek a költségvetésből, de a forrás biztosított, felülről nyitott ez a kassza. A gazdaság idei kilátásáról azt mondta, legalább akkora - ha nem nagyobb - bravúr lenne a jjegybanki jelentésekben szereplő 2 százalékos idei bővülés, mint tavaly az 5 százalékhoz közeli GDP elérése. Elmondta továbbá, hogy a magyar állam - az MVM - 17,44 milliárd forintért vette meg a Mátrai Erőművet.