5p

Az Egyesült Államok elnöke vagy nincs tisztában azzal, hogy folytat-e kormánya kereskedelmi tárgyalásokat Kínával. Vagy azt hiszi, hogy folynak ilyen egyeztetések, miközben nem folynak.

Tovább erősödött a gazdasági bizonytalanság, miután Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke és a kínai kormány egymásnak homlok egyenest ellentmondóan nyilatkozott a Washington és Peking között folyó kereskedelmi tárgyalásokról – írta a Reuters. Márpedig ez a világgazdaság minden szereplőjére nézve, így a magyar gazdaság jövőbeni teljesítményére is kedvezőtlen hatással van. 

Trump azt nyilatkozta a Time magazinnak, hogy folyamatban vannak ezek az egyeztetések, amire a kínai külügyminisztérium azt válaszolta nem történnek konzultációk a felek között. Hozzátették még, hogy az Egyesült Államok kormányának fel kellene hagynia azzal, hogy zűrzavart kelt.

Nem könnyű kiigazodni az amerikai elnök mondatain
Nem könnyű kiigazodni az amerikai elnök mondatain
Fotó: Depositphotos
Trump a Ferenc pápa temetésére tartó Air Force One fedélzetén még azt az elméletét is megosztotta a sajtómunkásokkal, hogy győzelem lenne, ha Kína megnyitná a piacait az amerikai termékek előtt, és az onnan származó importra bevezetett új vámtarifák elérhetik ezt a célt.

További mondanivalójának lefordításához a mesterséges intelligenciát kellett segítségül hívni, hátha végtelen tudásával ő megérti, mit akart mondani az elnök. „Szabadítsátok fel Kínát. Hadd menjünk be és dolgozzunk Kínában” – mondta. „Az nagyszerű lenne. Az nagy győzelem lenne, de még abban sem vagyok biztos, hogy ezt kérni fogom, mert nem akarják, hogy megnyíljon.”

Nem lenne meglepő, ha valaki ezt a süketek párbeszédének tartaná

Vang Ji kínai külügyminiszter ennél sokkal világosabban beszélt, de a párbeszédről viszont nem igazán van szó. Azt mondta, hogy országa elviseli az új tarifákat, amiket az USA bevezetett Kínával szemben és más országokkal keres szolidaritás kapcsolatokat

„Bizonyos országok rákényszerítik saját prioritásaikat másokra, erőszakoskodnak és kereskedelmi háborúkat robbantak ki világossá téve szélsőséges egoizmusukat” – mondta egy kazahsztáni konferencia szünetében.

A Reuters értékelése szerinte az adok-kapok növeli a gazdasági bizonytalanságot, ami körülveszi Trump kiszámíthatatlan vámpolitikáját. Ez a helyzet nem csupán Kína körül, hanem tucatnyi további ország körül is, amelyek igyekeznek tárgyalni az amerikai kormánnyal annak érdekében, hogy elkerüljék az őket érintő brutális büntetővámokat. Az egyeztetésekre jó lehetőséget biztosít a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank éves konferenciája, amire Washingtonban áramlottak a két szervezet tagországainak pénzügyminiszterei és jegybankelnökei. A Trump-adminisztrációnak azok a tagjai, élükön Scott Bessent pénzügyminiszterrel, akik szerint a kormány tarifapolitikája valójában tárgyalási alap új kereskedelmi megállapodások létrehozására, sikeres egyeztetésekről számolnak be.

A „nagyon sikeres” máshonnan nézve „jó kezdetnek” látszik

Tárgyalópartnereik azonban óvatosabbak. Paschal Donohoe ír pénzügyminiszter például csak annyit mondott, hogy ezeken a tárgyalásokon úgy érzi, minden veszélybe került: a munkahelyek, a gazdasági növekedés, az emberek életszínvonala az egész világon. Úgy véli, nincs az a kő, amit ne kellene megmozgatni a bizonytalanság mérséklése érdekében.

Bessnet úgy jellemezte a Dél-Koreával folytatott tárgyalásokat, hogy azok „nagyon sikeresek” voltak. A szöuli vezetés „jó kezdetről” beszélt. Az egyeztetések május elején folytatódnak. Svájc tárgyalói elégedettek a Bessenttel folytatott kezdeti tárgyalásokkal. Az amerikai kereskedelmi hivatal szerint folyamatosan kapcsolatban vannak Japán és más országok tárgyalóival.

Hozzátettek azonban valamit, ami megkérdőjelezi a siker esélyét. Trump fog döntetni arról, hogy tovább folytassák-e a tárgyalásokat vagy sem. Peter Zeihan geostratégiai szakértő nem vár új kereskedelmi megállapodásokat, mert ezeknek az a természete, hogy minden egyes esetben sok száz szakértő évekig tárgyal róluk. Jelen esetben ezek a szakértők nem látszanak a színen. A fő tárgyalóknak, leginkább Bessentnek őket is helyettesítve kellene eredményeket elérniük.

Van néhány halvány biztató jel, de Trump dekódolása komoly kihívás

A Reuters felfedezett bizonyos biztató jeleket. Például Kína felmentést adott az Egyesült Államokkal szemben bevezetett 125 százalékos büntetővámja alól bizonyos termékeknek. Ezek közé tartoznak a gyógyszerek. Emellett állítólag fontolgatják a vakcinák, bizonyos vegyi anyagok és a repülőgép-hajtóművek kivétellé tételét is.

Ami a másik oldalt illeti Bessent az elmúlt napokban elismerte, hogy fenntarthatatlan az a helyzet, amit főnöke a világgazdaságban kialakított. Trump azt mondta, hogy közel vannak ahhoz, hogy megállapodjanak Japánnal. A TIME-nek adott interjúja szerint „200 dealt” fognak tető alá hozni a következő három-négy hétben. Részleteket nem árult ez ezekkel kapcsolatban.

Mondott viszont valamit, aminek értelmezése megint körülményes. Azt sejteti ugyanis, hogy úgy véli, rá fogják kényszeríteni az büntetővámokat tárgyalópartnereikre. Azt mondta, „totális győzelemnek” tekintené, ha egy év múlva a vámtarifák még mindig 20–50 százalékon állnának. A Reuters szerint nem igazán látszanak jelentős előrelépések az IMF–Világbank kongresszushoz kapcsolódóan folyó tárgyalásokon. Kristalina Georgieva, az IMF igazgatója arra figyelmeztetett, hogy jelentősen lelassulhat a világgazdaság növekedése a bizonytalanság miatt. Nem valószínű azonban, hogy a főszereplő, Donald Trump füléig eljut a megjegyzése, és ha igen, az sem számít semmit.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!