2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A 6 éves csúcson járó infláció ellenére továbbra sem nyúlt az alapkamathoz a Monetáris Tanács. Mindenki erre számított, a jövő azonban messze nem ilyen egyértelmű.

A várakozásoknak megfelelően nem változtatott a monetáris kondíciókon, így az alapkamaton sem a jegybank Monetáris Tanácsa keddi kamatdöntő ülésén. A jegybanki alapkamat továbbra is 0,9 százalék, ahogy azt 2016. május 25. óta megszokhattuk.

A vártnak megfelelő döntés után meg sem moccant az egyébként is nagyon szűk sávban mozgó forint, 3 órakor adja ki a rövid indoklást az MNB, ebben azt kell majd figyelni, hogyan kommentálják az emelkedő inflációt.

Meddig maradhat még a mostani kamatszint?

Az októberi inflációs adat meglepetést hozott, a vártnál magasabb lett: a 3,8 százalékos éves adat felülmúlta az elemzői várakozásokat. Ez ugyan most már tartósan magasabb a jegybank 3 százalékos céljánál, de nagy szerepe van benne az üzemanyagárak jelentős emelkedésének. Az MNB által figyelt maginflációt enélkül számítják, márpedig a maginfláció 2,6 százalékos értéke továbbra is a jegybank célja alatt van - így egyelőre nincs lépéskényszerben az MNB, nem is várt senki mostanra kamatemelést.

Az októberi meglepetés hátterében a tartós fogyasztási cikkek drágulását emelték ki a szakértők, ez pedig már a maginflációt is emelte 0,2 százalékponttal - így ha rövid távon nem is kellett változtatni a monetáris politikán, az jól látszik, hogy az inflációt felfelé mutató kockázatok övezik, ami előbb-utóbb a magyar jegybankot is lépésre (kamatemelésre, egyéb szigorításra) kényszeríthetik.

Az alapkamat alakulása

 

Ahogy Barlai Róbert, az OTP Bank Regionális Treasury ügyvezető igazgatója nemrég egy friss elemzésében kiemelte: a jövő évtől kezdődően a hatékonyság-javulástól jelentősen magasabb bérnövekedés szintén további és azonnali inflációs nyomást hozhat a gazdaságban.

Eddig a mennyiségi lazító, nulla vagy negatív kamatot tartó nagy jegybankok árnyékában könnyen elmanőverezett az MNB. Egy leforduló eurózóna növekedési- és inflációs kilátások mellett az EKB biztosan visszafogja szigorító elképzeléseit, ami mögé már nehezen bújik be az MNB egy 3-4% körüli magyar inflációval. A jegybank dilemmájáról itt olvashat többet >>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!