A nap- és szélenergia felhasználása rekordokat dönt a világ áramellátásában. Szakértők immáron arra számítanak, hogy ezek 2025-re felváltják a széntüzelést mint az elektromos energia legfontosabb forrását a világon a New York Times a zöldenergia meglepően gyors terjedését részletező cikke szerint.
Mi naponta követjük az energiatermelés adatainak változását. Megdöbbentő, amit történik – mondja Faith Birol, a Nemzetközi Energiaügynökség (International Energy Agency , IEA) igazgatója. Hozzátette: A tiszta energia gyorsabban terjed, mint amire a szakértők számítottak, a változás turbófokozatra kapcsolt az elmúlt időszakban.
A szervezet adatai szerint világon a nap- és szélenergia-termelésbe, az elektromos járművek és az akkumulátorok gyártásába várhatóan összesen 1,7 ezer milliárd dollár áramlik, ami nagyjából 603,5 ezer milliárd forintnak felel meg. Eközben a fosszilis energiahordozók felhasználása is felszív ezer milliárd dollár tőkét - azaz 355 ezer milliárd forintot - tehát messze van még a kihalástól. Ugyanakkor az előbbi összeg messze a legtöbb, mint eddig a zöldenergia-ipar kapott egy év alatt.
Kínában várhatóan megduplázzák a jelenlegihez képest a szél- és napenergia felhasználását 2025-re. Így négy évvel korábban teljesítik a kitűzött korábbi tervet. Az Egyesült Királyságban ebből a forrásból és vízenergiából állíthatják elő az ország energiaszükségletének harmadát. Az Egyesült Államokban 23 százalékra emelkedik az arányuk a tíz évvel ezelőtti 10 százalékkal szemben. A változást ábrázoló grafikonok Kína, az USA, az EU és India esetén exponenciális növekedést mutatnak a nap- és a szélenergia felhasználásában. Az utóbbi terén Indiában halványabb a növekedés.
Valami, ami régen nem volt jobb
A napelemeket, a szélturbinákat és az elektromos autókat 15 évvel ezelőtt technikai érdekességeknek tartották, amelyek túl drágák ahhoz, hogy komolyan beszélhessünk tömeges felhasználásukról. Azóta akkorát zuhant az áruk, amekkorára senki sem számított.
A napelemek ára 2009 óta 83 százalékkal, a szélenergia eszközeinek ára több mint felével, a lítium-ionos akkumulátorok költsége 97 százalékkal esett. A szél és a nap felhasználásával termelt áram ára 2023-ban már alacsonyabb volt, mint a versenytársaikkal termelt elektromos energia ára. A világon ebből a forrásból származik az elektromos energia 12 százaléka és az arány nő. Az idei lesz az első év, amikor a befektetők többet - 380 milliárd dollárt, azaz majdnem 135 ezer milliárd forintot - fordítanak a napenergiára, mint az olajkitermelésre.
Az új erőművek építésének és üzemeltetésének átlagos költségei közötti különbségek beszédesek, ezek a következőképpen alakulnak:
- a szélenergia esetén 50 dollár/MWh,
- a napenergia esetén 60 dollár/MWh,
- a földgáz esetén 70 dollár/MWh,
- a szén esetén 117 dollár/MWh
- a nukleáris energia esetén 180 dollár/MWh.
Bár több ország, köztük Magyarország a jelenlegi állás szerint inkább az atomenergiát részesíti előnyben, ám az előbbi matek azt mutatja, érdemes megfontolni a környezetbarátabbnak tartott megoldásokra nagyobb erőforrásokat fordítani.