5p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az élelmiszerek ára érzékelhetően emelkedett októberben, ám a statisztikákban ez nem tükröződött. A KSH által kedden publikált adatok szerint az éves átlagos drágulás 3,2 százalék volt, köszönhetően a szolgáltatások havi árcsökkenésének.

2024. októberben a fogyasztói árak átlagosan 3,2 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. Egy hónap alatt átlagosan 0,1 százalékkal emelkedtek, közölte a KSH. Az infláció ugyan a szeptemberi 3 százalékhoz képest kis mértékben emelkedett, ám ez még így is elmarad az elemzők által prognosztizált 3,5 százalékos értéktől. A vártnál kedvezőbb adat többek között annak köszönhető, hogy a hivatalos statisztika szerint az élelmiszerek átlagos drágulása minimális volt, miközben havi bázison a szolgáltatások ára még csökkent is.

A KSH csak kisebb drágulást mért az élelmiszereknél

Éves összehasonlításban a KSH szerint az élelmiszerek ára 4,5 százalékkal nőtt, míg havi szinten átlagosan 0,7 százalékkal drágultak. A Klsszis Médiához tartozó Privátbankár Árkosár felmérése – amely a hivatalos statisztikáknál korlátozottabb vásárlói kosarat reprezentál (amely ugyanakkor az átlagemberek által leggyakrabban vásárolt termékeket tömöríti) – októberben jóval magasabb, éves szinten 7,2 százalékos drágulást mért. Azt egyébként a KSH adatai is megerősíti, hogy számos olyan termék van, amely az átlagosnál nagyobb mértékben drágult, így a liszt 38,9, a tej 16,8, a gyümölcs- és zöldséglé 12,1, az étolaj 9,9, a csokoládé és kakaó 9,8, a vaj, vajkrém 7,9 százalékkal került többe, mint egy évvel ezelőtt. Bár az infláció mostani mértéke szerencsére nem olyan romboló, mint a 2022-ben és 23-ban tapasztalt 20 százalék körüli általános drágulás, előre tekintve aggodalomra adhat okot a már említett Árkosár felmérés novemberi kimutatása, amely szerint tovább drágultak az élelmiszerek. Ez abból a szempontból persze nem meglepő, hogy a forint mélyrepülése emeli az importárakat.

Két terméktípus esetén is érdekes lesz a jövő év eleje, az üzemanyagoknál, illetve a szeszes italok, dohányáruk esetén. Ezek éves árváltozása nem növelte érdemben az inflációt, hiszen a járműüzemanyagok 5,2 százalékkal olcsóbbak lettek, míg utóbbi kategóriában 3,8 százalékos drágulást mért a KSH. Ugyanakkor az adótörvények változásával bevezetésre kerülő inflációkövető adó áremelkedést okoz mindkét termékkörnél, ami az inflációt is felfele fogja mozdítani a jövő évben.

Az októberi adatoknál optimizmusra ad okot, hogy az idei évben az inflációt leginkább növelő szolgáltatások esetén megtorpant a drágulás. Mindez azt jelenti, hogy éves bázison még így is szolgáltatások 7,2 százalékkal nőttek az árak. Ráadásul a drágulás egy részét az állam táplálta, hiszen az autópályadíj 10,6 százalékkal drágult, de a részben állami tulajdonú telekomcég (korábban Vodafone, mely One névre váltott) is visszatekintő inflációval növelte az árait, ami az általános mutatóban is érződött idén. Jó hír ugyanakkor, hogy pont itt, a telefon-, internetszolgáltatás csoportban látható havi szinten egy komolyabb árcsökkenés, a KSH szerint átlagosan 6,8 százalékkal mérséklődtek ugyanis az árak. Az inflációs kosárban ugyan csak mérsékelt súlya van a pénzügyi szolgáltatásoknak, ám a következő időszakban a megemelt tranzakciós terheket a pénzintézetek tovább fogják hárítani az ügyfelekre, így minimálisan ez is emelheti az általános árszínvonalat.

A gyenge forint hatása még nem jelentkezett

Érdekesség, hogy a forint elmúlt időszakban tapasztalt gyengülése kapcsán az elemzők előzetesen ennek inflációs hatásaira figyelmeztettek. Ez legjobban a tartós fogyasztási cikkeknél szokott tükröződni, ahol viszont a KSH friss adatai szerint a gyengébb forint hatása nem látszódik. Éves bázison a tartós fogyasztási cikkekért 0,3 százalékkal kevesebbet kellett fizetni. Nagy kérdés, hogy már a karácsonyi szezonban megkezdődik az árfolyamváltozás miatti átárazás, vagy csak a jövő év elején, de a tapasztalatok szerint a tartósan gyenge árfolyamot a kereskedők csak rövid ideig vállalják át, és ha módjuk van, akkor tovább hárítják azt a fogyasztókra.

Hamarosan a gyenge forint is visszaköszön az árakban
Hamarosan a gyenge forint is visszaköszön az árakban
Fotó: Depositphotos

A mostani adatok azt mutatják, hogy az idei évre kezelhetővé vált az infláció, ugyanakkor a tartósan alacsony érték nem garantált. Ha elindul a világban egy vámháború, amitől sok elemző tart Donald Trump újraválasztása után, az önmagában is általános áremelkedést hozhat. Kockázatot jelent a forint elmúlt időszakban tapasztalt gyengesége is, a magyar fizetőeszköz úgy néz ki, hogy tartósan a 400-as szint felett marad az euróval szemben, és ehhez az értékhez tart a dollár ellenében is. Ez pedig az importárakba előbb-utóbb biztosan be fog gyűrűzni.

Érdemes arra is felhívni a figyelmet, hogy a kormány szándéka szerint emelkedő fizetések is rejtenek inflációs kockázatokat. Amennyiben ezek nem párosulnak ugyanis hatékonyságnövekedéssel, akkor a közgazdasági törvényszerűségek alapján annak aligha lehet más végeredménye, minthogy a magyar fizetőeszköz veszít az értékéből és a magasabb bérek értéke elinflálódik.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!