3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A magyar kormány nem hajlandó teljesíteni az ajánlásokat.

Tavasszal egyszer már üzenetet küldött a magyar kormánynak az Európai Unió, hogy bajok vannak a költségvetéssel, rossz az irány, Orbán Viktor és kormánya letért a középtávú célok teljesítéséhez vezető pályáról.

Gulyás Gergely
Gulyás Gergely

A mostani héten pedig az EU Tanács ülésén fogalmaztak meg ajánlásokat Magyarország számára. A tanács értékelése szerint jócskán elfutottak a kiadások, amelyeket csak az adóbevételek terven felüli növekedésével és egyszeri intézkedésekkel lehetett ellensúlyozni.

Összességében a középtávú célnak megfelelő 1,5 százalékos hiányt 1,6 százalékponttal meghaladó, 3,1 százalékos szinten van a költségvetés strukturális egyenlege. Ezt a tanács álláspontja szerint korrigálni kell, mégpedig a GDP 1 százalékát kitevő intézkedésekkel. Ez mintegy 350 milliárd forintot jelentene, ekkora megszorító csomagot kellene elfogadtatni a magyar parlamenttel.

A magyar kormány hivatalosan nem hajlandó tudomást venni az Európai Bizottság tavaszi, illetve a tanács mostani intelmeiről. Gulyás Gergely májusban, az első Kormányinfóján ezzel kapcsolatos kérdésünkre a következőket mondta:

"Ha mi a gazdaságpolitikánkban 2010 után az Európai Bizottság ajánlásait követtük volna, akkor ma nem állna ilyen jól a magyar gazdaság, ezért korábbi tapasztalatainkra vagyunk kénytelenek hagyatkozni. Továbbra is az a célunk, hogy a magyar gazdasági mutatók a maastrichti kritériumok mindegyikének tegyenek eleget. Az államadósság a jövő évben is csökkenni fog. Azt szeretnénk, hogy a magyar költségvetési hiány 2 százalék alatt legyen, ne is 3 százalék alatt. Azt is szeretnénk, ha alacsony infláció mellett béremelkedések lennének. Szerintem az Európai Unió érdekét is ezek szolgálják. Az, hogy az Európai Bizottság tesz egy kritikus megjegyzést, hogy a korábbi hiányhoz képest néhány tized százalékkal emelkedett a hiány, ezt köszönjük, mi is észrevételeztük."

Újabb kérdésünkre, hogy akkor ezek szerint nem veszik figyelembe az ajánlásokat, azt mondta:

"Elolvassuk ezeket a tanulmányokat, különösen, ha az Európai Bizottság írja, és megköszönjük a jó tanácsokat."

A tanácsi állásfoglalás is hasonló reakciókat válthat ki a magyar kormány tagjaiból. Mindazonáltal születnek olyan döntések, amelyek a jövő évi költségvetés megacélozását szolgálják. A tartalékokat például 50 százalékkal emelik, ami annak a jele, hogy Orbán is belátja, szükség van a szigorra. De ezt nem kötik össze a brüsszeli intésekkel.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!