Lényegében a jegybanktól független, kamatcsökkentésre törekvő pályát jelentett be Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter.
Bankadó helyett a pénzügyi eszközöket a gazdaság felé szükséges irányítani, hiszen a gazdaságnak jelenleg nagyobb szüksége van forrásokra, mint a költségvetésnek: meg kell akadályozni a hitelpiac befagyását és meg kell erősíteni az egészséges hitelezést." - áll az MTI-n megjelent közleményben.
Nagy korábban is sokszor kritizálta a Matolcsy György által vezetett Magyar Nemzeti Bankot, legutóbb „küklopsznak” minősítette, amiért kizárólag az inflációval foglalkozik, a növekedéssel kevésbé.
A közlemény alapján Nagy Márton a mostani tárgyaláson arra kérte a bankszövetséget, hogy a piaci verseny fokozása és a hitelezési terhek csökkentése érdekében október 9-től az újonnan szerződött hitelek esetében mind a vállalati, mind pedig a lakossági hitelpiacon egy önkéntes banki kamatplafont alakítson ki, amely szint alatt fokozott verseny indulhat a pénzügyi szervezetek között.
Ez alapvetően azt jelenti, hogy a kormány kamatcsökkentést akar elérni a jegybank megkerülésével, amely kijelentette, hogy eszközeinek kamatrátája összezárt az alapkamat 13 százalékán, és mivel még jövőre is bőven célérték felett alakul az inflációs ráta, egyelőre komoly csökkentésre kevés az esély.
A közleményben foglalt álláspont szerint a kamatplafon maximális mértékét az újonnan szerződött vállalkozói forgóeszközhitelek esetén 12 százalékos kamatszintnél, a lakossági lakáscélú hitelek (új és használt lakóingatlan vásárlása, felújítása) esetében pedig 8,5 százalékos THM szintnél érdemes meghatározni, amely mind a hirdetményekre, mind pedig a szerződéses szintekre egyaránt vonatkozik.
A Nagy által vezetett minisztérium a jegybanki politikával szembemenve udvarolni is kezdett az eddig sokat szidott bankszektornak. Amennyiben a jegybanki alapkamat egy számjegyűre csökken, úgy lehetőség nyílik a vállalkozásokat érintő kamatstop kivezetésére, továbbá a lakossági kamatstop felülvizsgálatának megkezdésére – áll az MTI-n megjelent közleményben.
Egyúttal sokkal gyakrabban nyílhat tárgyalási platform a bankszektor képviselőivel, ahol lehetőség nyílik a meglévő, gyakran korlátozó szabályok felülvizsgálatára.