Megnyílt az út az uniós pénzekhez – derült ki a mai bejelentésből, a rendkívüli sajtótájékoztatóján Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter úgy fogalmazott, hogy az állandó képviselők egyezségre jutottak a magyar helyreállítási tervvel kapcsolatban. A miniszter kijelentése szerint a júniusban kitűzött céljait sikerült elérnie a magyar kormánynak, hiszen még idén meg kellett állapodni a pénzek megőrzéséhez. Mint mondta,
Magyarország hozzáférhet az uniós forrásokhoz.
A helyreállítási terv keretében 2300 milliárd forintnak megfelelő pénzhez juthatunk hozzá. Navracsics Tibor hozzátette, az operatív programok esetében a magyar társfinanszírozással együtt 14 ezer milliárd forint áll rendelkezésre 2027 végéig, ebből 4000 milliárd forint értékű forrást hagyott már jóvá a bizottság.
Az Infostart cikke szerint Navracsics Tibor arról beszélt, hogy a tárgyalási stratégia kezdettől fogva nyilvánvaló volt, mint mondta, „minden aggályt, minden kérdést, amely a Bizottság részéről érkezik, megvitatjuk, amennyiben az a jó megoldás lehetőségét rejti, megállapodásra törekszünk”.
Egy újságírói kérdésre válaszolva elmondta, hogy március végéig még elfogad az Országgyűlés egy törvénycsomagot, és utána, áprilisban vonhatják vissza az uniós források felfüggesztését – írta a Telex. A menetrend részeként említette azt is, hogy várhatóan napokon belül aláírják a megállapodást.
Mikor jöhet a tanári béremelés?
Navracsics Tibor szavai szerint ahogy hozzájutunk a kifizetésekhez, rögtön jön a pedagógus béremelés. A miniszter sarkosan úgy fogalmazott, hogyha Magyarország már januárban hozzájuthat a pénzhez, akkor már januárban megemelhetik a tanárok fizetését. Gulyás Gergely szintén egy kérdésre válaszolva kijelentette, a felfüggesztés nem érinti a tanári béremelést érintő programokat.
Ezért a rendkívüli tájékoztató
A nap legfontosabb híre egyértelműen az, hogy Magyarország nem vétózza meg az Ukrajnának szánt uniós támogatási csomagot és a globális minimumadót, cserébe az EU csökkenti a befagyasztott összeget és feltételekkel, de hozzáférést biztosít Magyarországnak a Helyreállítási Alap pénzeihez. A Politico értesülései szerint ugyanis az uniós országok beleegyeztek abba, hogy 6,3 milliárd euróra csökkentsék azt az összeget, amelyet az Európai Bizottság befagyaszt a Magyarországnak járó kohéziós forrásokon belül.