2p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

Immár 8 éve veszi elő a kormány az olcsó és hatékony államot, mint célt. Most azonban úgy tűnik, az olcsóság csak egy komolytalan ígéret volt.

Orbán Viktor és kormánya még 2010-ben második hatalomra kerülése után az olcsó és hatékony, kisebb állam ígéretével kezdte meg a kormányzást. Azóta időről időre újra napirendre kerül az ígéret, de az első konkrét lépések csak most, 2018-ban körvonalazódtak, amikor Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter augusztus közepén egy Kormányinfón bejelentette: a központi közigazgatásban, vagyis a minisztériumokban és a kapcsolódó intézményekben 15-20 százalékos leépítés várható a kormány bürokráció-csökkentő intézkedéseinek eredményeként. Hozzátette ugyanakkor, hogy nem csak elbocsátásokról lesz szó, az is egy megoldás lesz, ha a nyugdíjba vonuló kolléga helyére nem vesznek fel új dolgozót.

Joggal gondolhatták sokan, hogy most tényleg olcsóvá és hatékonnyá alakítja a kormány az állam működését, az olcsóság azonban mégsem cél - derül ki abból az írásbeli parlamenti válaszból, amit Gulyás Gergely adott Mesterházy Attila MSZP-s képviselő kérdésére. A miniszter szerint

"a kormánynak nem áll szándékában bármilyen fűnyíróelvszerű leépítést véghezvinni. A cél nem a költségvetési megtakarítás, hanem egy hatékonyabb közigazgatás kialakítása, ahol megfelelő, a jelenleginél lényegesen magasabb bérek mellett dolgoznak a köztisztviselők."

Gulyás hozzátette: cél, hogy anyagilag is megfelelő módon honorálják azok munkáját, akik hivatásuknak a közszolgálatot választják, ezzel is javítva az állami szolgáltatások hatékonyságát.

Fotó: MTI
Fotó: MTI

Mint arról korábbi cikkünkben már írtunk, a béremelés igazi bérforradalmat hozhatna a minisztériumokban, a tervek szerint ugyanis átállnának a bértömeg gazdálkodásra. Ekkor sokkal nagyobb szerepe lenne a bérek meghatározásában a teljesítményértékelésnek, és egy adott részleg, egység vezetője dönthetné el a rendelkezésére álló bérkeret elosztását a dolgozók között.

Egyelőre azonban mégcsak az előkészítő munka zajlik - derül ki Gulyás válaszából. A létszámcsökkentés és a béremelés is jövő év elejétől fog kezdődni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!