4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Uniós elvárás, hogy a nyugdíjrendszer megfelelő, fenntartható és korszerű legyen, ennek megfelelően kell módosítani az időskori ellátások hazai szisztémáját is. A jelek arra utalnak, a kormányzat szerint nincs szükség változtatásra.

Bár a magyar kormány az Európai Bizottság által elfogadott magyar Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (RRF) vállalásai között ígéretet tett a nyugdíjrendszer felülvizsgálatára, amit 2025. március 31-ig törvénybe is kellene foglalni, ennek egyelőre nyoma sincs, és a kormánytagok megnyilatkozásai arra utalnak, valódi nyugdíjreformra a következő 10-15 évben nem nagyon lehet számítani – írja a Portfolión közzétett írásában Farkas András nyugdíjszakértő, aki az ugyancsak a Klasszis Médiához tartozó laptársunk, a Piac és Profit Nyugdíjszerviz című műsorának állandó vendége.

A szakértő emlékeztet, először egy független nemzetközi szakértői jelentés készülne a magyar nyugdíjrendszer hosszú távú fenntarthatósági kihívásainak kezelését célzó szakpolitikai lehetőségekről, majd a nyugdíjrendszer módosítására vonatkozó szakpolitikai javaslat készülne el, végül ennek kodifikálása történne meg.

A nyugdíjreformot három lépésben kellene megvalósítani. Fotó: Pixabay
A nyugdíjreformot három lépésben kellene megvalósítani. Fotó: Pixabay

Az EU elvárásai szerint a szuverén európai nyugdíjrendszerek mindegyikének megfelelőnek, fenntarthatónak és korszerűnek kell lenniük.

Megfelelő, ha

  • megelőzi az időskori elszegényedést,
  • megfelelő mértékben helyettesíti a munkából származó jövedelmet, és
  • tükrözi a nemzedékek egymás iránti szolidaritását.

Fenntartható, ha az állami és a kiegészítő nyugdíjrendszerek pénzügyi stabilitása közép- és hosszú távon biztosított az öregedő társadalmak és a gazdasági kihívások miatt az állami pénzügyekre nehezedő egyre erőteljesebb nyomás közegében. Ennek során tekintetbe kell venni az öregedés okozta problémák három irányban kialakítandó költségvetési kezelési lehetőségeit:

  • a munkával töltött aktív életszakasz meghosszabbítását és a nyugdíj melletti munkavégzés támogatását,
  • másrészt a járulékok és járadékok méltányos egyensúlyának (az ekvivalencia elv érvényesülésének) a biztosítását,
  • harmadrészt a tőkefedezeti és egyéb kisegítő nyugdíjmegoldások elérhetőségének támogatását.

Korszerű, ha

  • átlátható,
  • a férfiak és a nők eltérő igényeivel összhangban működik,
  • a nyugdíjtervezéshez szükséges minden információ rendelkezésre áll,
  • a nyugdíjreform a lehető legszélesebb társadalmi egyetértésen alapul.

Farkas András felidézi, legutóbb a Pénzügyminisztérium azt közölte egy újságírói megkeresésre, hogy „a magyar nyugdíjrendszer stabilan és fenntarthatóan működik, a kormány folyamatosan figyelemmel kíséri a működését, az Európai Bizottság által kért felülvizsgálat is ebbe a sorba illeszkedik. A nyugdíjrendszer vizsgálatakor nincs helye kapkodásnak, a kormány kizárólag alaposan megfontolt, minden részletkérdésre kiterjedő javaslatot hagyhat jóvá”. A szakértő arra is emlékeztet, tavaly november végén Varga Mihály az Országgyűlés Népjóléti Bizottságában tartott meghallgatásán arról beszélt, hogy hamarosan a nyilvánosság elé kerülhet a nemzetközi szakértők elemzése a magyar nyugdíjbiztosítási rendszerről. Megállapításaikat a kormány is értékeli majd, a javaslatokat pedig 2024 első felében társadalmi vitára bocsátják. Ezt követően pedig a Kormányinfón merült fel kérdésként a nyugdíjreform ügye, melyre Gulyás Gergely azt mondta, szerinte itt „félreértés van”. Mint mondta, uniós elvárás, hogy elvégeztessenek bizonyos tanulmányokat például a nyugdíjrendszer területén is. Itt a feladat annak vizsgálata, hogy az mennyire fenntartható. „A magyar fenntartható, a következő tíz évben nincs szükség módosításra” – mondta akkor a kancelláriaminiszter.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!