Jó hír érkezett májusban az autósoknak: a parlamenthez benyújtott adócsomag értelmében jövőre megszűnik a baleseti adó, pontosabban beolvad a biztosítási adóba. Mindez azt jelenti, hogy a személyautóknál és a motorkerékpároknál az eddigi 30 százalék helyett 23 százalék adóval kell számolni a továbbiakban a kötelező gépjármű-felelősség biztosítások esetében. Eredetileg 20 százalékot kellett volna, de egy bizottsági módosító ezt is megpiszkálta. Az előterjesztő szerint így érhető el, hogy az intézkedés "adósemleges" legyen.
A kormány eredeti javaslatát a parlament gazdasági bizottságának indítványa formálja át némiképp. Ennek értelmében a baleseti adót továbbra is meg kell fizetni a biztosítási szerződés évfordulójáig terjedő időszakra azon határozatlan idejű szerződések esetében, amelyek biztosítási időszaka 2019-ben is tart. Vagyis a szerződés fordulónapja átnyúlik 2019-re. Ha az évforduló pont az idei év végére, tehát 2018 december 31-re esik, akkor viszont már nem kell megfizetni a baleseti adót.
Vannak határozott idejű biztosítási szerződések is, melyek induló napja a baleseti adó megszűnése előtti időre esik, a hatálya pedig még 2019-ben is tart. Ekkor a 2019-re jutó baleseti adót meg kell fizetni, de legfeljebb egy évnyi időtartamra.
Abban az esetben pedig, ha a határozott időre szóló szerződés 2020-ban vagy azt követően is érvényben marad, a 2020 január elsejétől a szerződés megszűnéséig terjedő, már beszedett adót a biztosítónak vissza kell fizetnie a biztosított számára, mégpedig a törvény hatályba lépést követő 60 napon belül. Amennyiben a baleseti adót a biztosító már meg is fizette az állami kasszába, akkor azt visszaigényelheti.
Összességében tehát a kgfb után is biztosítási adót kell fizetni a jövőben, mert megszűnik a baleseti adó, de a 2018-ról 2019-re átnyúló szerződések esetében még fennmarad a baleseti adó megfizetésének kötelezettsége. Az előterjesztő arról is gondoskodott, hogy erre az átmeneti időre a biztosítottaknak ne kelljen dupla adót fizetniük, tehát egyszerre baleseti és biztosítási adót is.
Minderre pedig azért van szükség, mert a bizottságban - vagy inkább a kormányban - felismerték, hogy a jövő év elejére időzített hatályba lépés adminisztrációs káoszt okozna a biztosítóknál, amit jobb megelőzni átmeneti szabályok beiktatásával.