3p

A Gazdaságfejlesztési Minisztérium kedvezőnek látja a KSH csütörtökön közzétett friss adatait a magyar ipar visszaesésének mértékéről - szakértői vélemény szerint viszont nincs túl sok ok az örömre.

GFM: újra növekedési pályára áll az ágazat

2023 májusában az egy évvel korábbihoz képest 6,9 százalékkal esett az ipari termelés volumene Magyarországon a KSH friss közlése szerint. A Gazdaságfejlesztési Minisztérium úgy látja: ez lényegesen kedvezőbb adat, mint az áprilisban látott 8,3 százalékos csökkenés, ráadásul az előző hónaphoz képest az ipar teljesítménye már 1,6 százalékos növekedést mutatott.

Fábián Gergely iparpolitikáért és technológiáért felelős államtitkár a közleményben úgy fogalmazott, hogy "ezzel az eredménnyel a szankciók okozta mélypontján az ipari termelés túljuthatott, az év további részében várhatóan újra növekedési pályára áll az ágazat, miközben továbbra is az autóipar és a villamos berendezések gyártása jelentik a húzóerőt."

Némi javulás - de csak az export miatt, nem jók a kilátások

Az adatközlés után befutott első elemzői kommentár szerint az ipari kibocsátás volumene némi javulást tudott felmutatni májusban. Virovácz Péter, az ING szenior közgazdásza szerint azonban a májusi visszapattanás nem volt annyira jelentős mértékű, hogy az ipar teljesítményét a negatív trendből ki tudja mozdítani. A termelés szintje még mindig elmarad ugyanis az év elején mérttől is. Miközben a termelés csökkenéséhez az alágak többsége hozzájárult, ez alól továbbra is kivétel maradt a villamos berendezés gyártása (akkumulátor gyártás) és az autóipar.

Az autógyárakon és az akkumulátor-gyárakon kívül nincs nagy élet... Fotó: MTI / Ujvári Sándor
Az autógyárakon és az akkumulátor-gyárakon kívül nincs nagy élet... Fotó: MTI / Ujvári Sándor

Lényegében tehát csak az autóiparhoz valamilyen módon kapcsolódó gyártók képesek valamiféle életet adni a magyar iparnak. Egyúttal ez továbbra is azt a képet igazolja, miszerint folyamatosan zsugorodik a gazdaság belső kereslete. Ugyanerről tanúskodik a friss kiskereskedelmi adat is. A kép tehát nagyon is egyértelmű: lényegében az export-értékesítés képes valamelyest ellentételezni a belső piacra termelő vállalatok rendkívül gyenge teljesítményét - írja a szakember. 

A mai viszonylagosan kedvező adat ellenére továbbra is úgy látja az ING, hogy az idei év egészében az ipari teljesítmény negatív lesz, vagyis nem sikerül elérni a 2022-ben látott kibocsátási szintet. Ez egyben azt is jelenti, hogy a mezőgazdaság maradhat a gazdasági növekedés egyedüli megmentője, mert a friss adatok alapján nem látszik úgy, hogy a belső keresletben bármiféle fordulat körvonalazódna.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!