GFM: újra növekedési pályára áll az ágazat
2023 májusában az egy évvel korábbihoz képest 6,9 százalékkal esett az ipari termelés volumene Magyarországon a KSH friss közlése szerint. A Gazdaságfejlesztési Minisztérium úgy látja: ez lényegesen kedvezőbb adat, mint az áprilisban látott 8,3 százalékos csökkenés, ráadásul az előző hónaphoz képest az ipar teljesítménye már 1,6 százalékos növekedést mutatott.
Fábián Gergely iparpolitikáért és technológiáért felelős államtitkár a közleményben úgy fogalmazott, hogy "ezzel az eredménnyel a szankciók okozta mélypontján az ipari termelés túljuthatott, az év további részében várhatóan újra növekedési pályára áll az ágazat, miközben továbbra is az autóipar és a villamos berendezések gyártása jelentik a húzóerőt."
Némi javulás - de csak az export miatt, nem jók a kilátások
Az adatközlés után befutott első elemzői kommentár szerint az ipari kibocsátás volumene némi javulást tudott felmutatni májusban. Virovácz Péter, az ING szenior közgazdásza szerint azonban a májusi visszapattanás nem volt annyira jelentős mértékű, hogy az ipar teljesítményét a negatív trendből ki tudja mozdítani. A termelés szintje még mindig elmarad ugyanis az év elején mérttől is. Miközben a termelés csökkenéséhez az alágak többsége hozzájárult, ez alól továbbra is kivétel maradt a villamos berendezés gyártása (akkumulátor gyártás) és az autóipar.
Lényegében tehát csak az autóiparhoz valamilyen módon kapcsolódó gyártók képesek valamiféle életet adni a magyar iparnak. Egyúttal ez továbbra is azt a képet igazolja, miszerint folyamatosan zsugorodik a gazdaság belső kereslete. Ugyanerről tanúskodik a friss kiskereskedelmi adat is. A kép tehát nagyon is egyértelmű: lényegében az export-értékesítés képes valamelyest ellentételezni a belső piacra termelő vállalatok rendkívül gyenge teljesítményét - írja a szakember.
A mai viszonylagosan kedvező adat ellenére továbbra is úgy látja az ING, hogy az idei év egészében az ipari teljesítmény negatív lesz, vagyis nem sikerül elérni a 2022-ben látott kibocsátási szintet. Ez egyben azt is jelenti, hogy a mezőgazdaság maradhat a gazdasági növekedés egyedüli megmentője, mert a friss adatok alapján nem látszik úgy, hogy a belső keresletben bármiféle fordulat körvonalazódna.