A felcsúti milliárdosnak eddig két tulajdonostársa volt az EMvia Energiakereskedelmi Kft.-ben (EMvia Kft.), amely kulcsfontosságú szerepet tölt be a leggazdagabb magyar cégbirodalmában. Nem kisebb ugyanis a cég feladata, mint hogy ellássa villamosenergiával a Mészáros-csoport vállalatainak többségét. Ezért sem volt teljesen érthető, hogy miért volt eddig két társa is Mészáros Lőrincnek az energetikai társaságban. A helyzet azonban hamarosan változhat, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) ugyanis előzetesen engedélyezte, hogy a Status Energy Magántőkealap 52,93 százalékos befolyása 78,43 százalékos mértékűre növekedjen. Az alapot pedig a Mészáros Lőrinc által egyedüliként tulajdonolt Opus Global Befektetési Alapkezelő Zrt. menedzseli.
A tulajdonosi arány 25,5 százalékos növeléséhez pedig az kell, hogy Status Energy Magántőkealap megvásárolja a Tensor-Média-Print Kft. üzletrészét. A MEKH határozatából kiderül, hogy a felek már június 21.-én megkötötték az átruházási szerződést, de a vételár megfizetéséhez és a tulajdonjog megszerzéséhez szükség volt a hivatali engedélyre.
Lapunk tavaly novemberben írta meg, hogy a Mészáros-csoport többségi tulajdonos lett a Central Energy Trade Kft.-ben, amely villamosenergia-kereskedelmi és földgáz-kereskedelmi működési engedéllyel is rendelkezik. A CET Kft.-nek 2015 óta egyedüli tulajdonosa volt a balatonalmádi székhellyel rendelkező, a Banka-család tulajdonában lévő Tensor-Média-Print Kft. Mellé érkezett Mészáros Lőrinc érdekeltsége, mégpedig oly módon, hogy az addigi egyedüli tulajdonos három részre osztotta a részesedését. A cég nevét pedig júniusban változtatták meg EMvia Kft.-re.
A Banka-családról nem sokat tudni, de számos energetikai cégük van, valamint egy Joycruise Kft. nevű balatoni hajózással foglakozó veszteséges vállalkozásuk. Ők tehát most eladták a részüket a Mészáros-birodalomnak. A maradék 21,57 százalékos rész pedig egyelőre egy budapesti székhelyű Aapril Kommunikációs Kft. nevű társaságé. A stabilan veszteséges kis cég egyedüli tulajdonosa sokáig a budapesti Németh Bálint volt, de idén július közepén megérkezett mellé a Gaius Magántőkealap.
A Válasz Online még 2021-ben közölt cikket arról, hogy 43 titkos pénzalapot kezel a NER felsőelitje. Ezek egyike a Nukleus Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt., amely a Gaius-t is kezeli. A Nukleus korábban a felcsúti milliárdos MKB Bankjának kötelékébe tartozott, de 2020-ban kiszervezték, egyik áttételes tulajdonosa az a Balog Ádám, aki annak idején a bankot irányította. Így tehát az EMvia jelenleg már két magántőkealaphoz is köthető, amelyek a Mészáros-holdudvarban keringenek.
Az orosz-ukrán háború következtében kialakult energiaválság miatt döntött úgy a felcsúti sikerember, hogy inkább házon belül oldja meg az energiabeszerzést.
Az elmúlt évek energiapiaci fejleményei ezt feltétlenül szükségessé tették. Az árak, az ellátáshoz kapcsolódó költségek növekedése, a kereskedői koncentráció és egyéb piaci fejlemények miatti kockázatok növekedése egyaránt olyan kihívást jelentett, amelyre reagálni kellett.
- olvasható az EMvia oldalán.
A cég egyelőre veszteséges, 2022-ben 870 millió forintos forgalom mellett 248 millió forintos mínuszt hoztak össze. Nagy baj azonban nincs, amit jól mutat, hogy a mérleg pénzeszközök során 2021-ben 282 ezer forint szerepelt, 2022-ben viszont már 2,4 milliárd forint. A pénzeszközök egy számviteli gyűjtőfogalom, ami készpénz vagy bankbetét formájában rendelkezésre álló likvid eszközt jelent.