2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nem okoz bajt az Északi Áramlat 2 üzembe helyezésének felfüggesztése - mondta a szövetségi kormány gazdasági minisztere egy szerdai interjúban.

Robert Habeck a Deutschlandfunk országos közszolgálati rádióban sugárzott interjúban elmondta, hogy a kormány gondoskodott az ellátási válság elkerüléséről.
Habeck kiemelte, hogy az energiaellátás biztonságpolitikai kérdéssé vált, ezért ennek megfelelően kell cselekedni. Ez azt jelenti, hogy ha a földgáz a szűkös kínálat vagy spekuláció miatt drágul, a kormány rövid távon szabályozási lépésekkel gondoskodik a földgáztárolók megfelelő töltöttségi szintjéről, középtávon pedig támogatja a cseppfolyósított földgáz (LNG) használatának felfuttatását.

Ami az áremelkedés miatt a lakossági fogyasztókra és a vállalkozásokra nehezedő terheket illeti, be kell látni, hogy a kormány nemigen tudja befolyásolni a kőolaj vagy a földgáz világpiaci árát, ezért más oldalról, a szociálpolitika és az adópolitika oldaláról kell segítenie - fejtette ki a miniszter.

Nélküle is lesz földgáz Németországban - Forrás: Nord Stream 2 / Nikolai Ryutin
Nélküle is lesz földgáz Németországban - Forrás: Nord Stream 2 / Nikolai Ryutin

Habeck elmondta, hogy "viharos napokra" és drágulásra kell számítani a földgázpiacon. Viszont a tél végének közeledtével a helyzet gyorsan stabilizálódhat, és meglehet, hogy a gáz ára a tél előtti szintnél ugyan magasabb, de még "elviselhető" szinten állapodik meg.

A gazdasági miniszter jelezte, hogy Németország akár teljes egészében mellőzhetné az orosz forrásból származó energiahordozókat és nyersanyagokat. Ez természetesen az árak emelkedésével járna, de "adott a lehetőség, hogy Németország az orosz import nélkül is elegendő gázhoz és nyersanyaghoz jusson, és ezt meg kell erősíteni és ki kell terjeszteni".

 A földgáztárolókat üzemeltető vállalkozások szövetségének (Initiative Energien Speichern - INES) adatai szerint a németországi tárolókapacitás 23 milliárd köbméter. Ezzel Németország a negyedik helyen áll, csak az Egyesült Államok, Ukrajna és Oroszország előzi meg. Németország gáztárolói az Európai Unió gáztároló kapacitásának mintegy negyedét teszik ki. Így az EU tagállamai közül Németország rendelkezik a legnagyobb földgáztárolási kapacitással.
(MTI)

Folyamatosan frissülő hírfolyamunk a témában:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!